V jurtě se ani zdaleka nemluvilo pouze o mongolské exotice; na pořad přišla třeba též architektura a poezie

pondělí 18. února 2013 13:53

2013-02-18 jurta sopakAni v únoru nezůstala dramaturgie pořadů Opavské kulturní organizace (OKO) bez účasti osobností spjatých se Slezskou univerzitou. Galerie představuje cyklus diptychů, jemuž dal posluchač doktorského studia na Institutu tvůrčí fotografie Jan Langer název Století Češi, jurta hostila též přednášku o architektuře a básnický maraton.

Zatímco citovaná výstava potrvá ještě do konce března, mongolská jurta v prostoru parku přiléhajícím k sídlu OKO byla postavena na období od 12. do 16. února, aby symbolizovala interes o život v Mongolsku a jeho kulturu a zprostředkovala tyto hodnoty publiku různých generací a vyznavačům rozličných kulturních aktivit. Na úvodní cestopisnou přednášku tak plynule navázala vystoupení předního českého orientalisty a poté i kurátora Ústavu Anthropos Moravského zemského muzea v Brně. V jurtě se však také zpívalo a bubnovalo, ale hlavně po všechny uvedené dny dost přemýšlelo.

Úvahou na téma „Od jurty k vile“ k výraznému úspěchu celého projektu 13. února večer přispěl doc. PhDr. Pavel Šopák, Ph.D. (snímek nahoře), z Ústavu historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty. I když si s sebou tentokrát vzal papír se stručnou osnovou výkladu, přesvědčil, že ho příliš nepotřebuje. Přednášku měl promyšlenou a posluchače opět zaujal. „Od úskalí definice architektury, při níž zmínil její dimenzi jako prostoru, v němž je nám dobře, jsme se s ním v jurtě skutečně až do konce dobře cítili,“ svěřil své dojmy jeden z posluchačů a netajil, že řady Šopákových příznivců rozšíří i napříště.

Podobné pak platí i o básnickém maratonu, který vytrvalcům 16. února připravilo 11 autorů a organizátoři ho označili za největší literární akci v dějinách Opavy. V předvečer 55. výročí úmrtí byl vzpomenut i Petr Bezruč, jurta ovšem patřila úplně jiným autorům, mezi nimi i těm, kdo svou tvorbu poprvé prezentovali před deseti lety, a to díky projektu mladých opavských a ratibořských autorů Provincie - pramen slova (Prowincja - matecznik słowa). Hned po Davidu Bátorovi (1974) vystoupil Radek Glabazňa (1980, snímek dole) působící jako anglista na Ústavu cizích jazyků Filozoficko-přírodovědecké fakulty.

2013-02-18 jurta glabasnaInterpretoval ukázky ze své sbírky Teď ještě hlavou o střepy / It only takes splinters in the head, kterou s ilustracemi Marcely Šilhavíkové a v grafické úpravě Jana Gřeška vydalo malé nezávislé nakladatelství Perplex. Dvojjazyčnou prvotinu považuje autor za místopis duše. Jak prozrazuje anotace sbírky, reálně existující místa (podle nich jsou nazvány jednotlivé texty) provázaná s díly a osobnostmi klasické anglické literatury pojímá jako osobní duchovní prostory. V nich za pomyslným, na střepy rozbitým zrcadlem hledá v šedé skutečnosti dnešní Anglie imaginativní světy, jež začal objevovat za několikaletého pobytu v Southamptonu.

V jurtě se tedy prakticky celý kulturní svět směstnal do komorního prostoru provoněného čajem a svařeným vínem, o jehož teplo se dále starala nejen vyhřátá kamna, v nichž se topilo kvalitním dřevem, ale hlavně témata, která byla probírána s potřebnou dávkou přirozeného vzájemného porozumění. A tak se ho opustit nejednomu z účinkujících ani posluchačů po ukončení programu ani nechtělo.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015