Jindřich Štreit a Jiří Siostrzonek působili v porotě záslužné fotografické soutěže vyhlášené Charitou Opava

středa 6. března 2013 9:08

2013-03-06 charita kolmanO tom, že pedagogové Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty činí pro dobré jméno svého pracoviště vše, co je v jejich silách, nikdo už dlouhé roky nepochybuje. Dva z nich - prof. Mgr. Jindřich Štreit a Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D. - nedávno nabídli další příklad aktivit, jejichž rozměr daleko přesahuje obvyklé hranice. Dotýká se totiž všech.

Fotografická soutěž Můj svět uspořádaná pro charitní zaměstnance a dobrovolníky z celé ČR Charitou Opava a společností ASEKOL (provozovatel více než 12 tisíc sběrných míst s celostátní působností, který má jako jediný oprávnění ke zpětnému odběru historických elektrozařízení ve třech specifických skupinách těchto produktů) zná nové vítěze. Jejího 5. ročníku se zúčastnilo více než 120 amatérských tvůrců, kteří se o přízeň odborné poroty, v níž zasedli také prof. J. Štreit a dr. J. Siostrzonek, ucházeli téměř třemi stovkami snímků ve třech kategoriích, jimiž byly Portrét, Život kolem nás a Životní prostředí a recyklace.

„Překvapila nás v nejednom případě úroveň, a to především v kategorii portrétní fotografie, v níž se sešla řada kvalitních fotografií. Rozhodování tedy nebylo nijak jednoduché, zvláště s ohledem na odpovědnost, kterou jsme jako porotci ve vztahu k autorům cítili. Proto bych rád zúčastněným poděkoval, do další tvůrčí práce je povzbudil a popřál jim v ní vytrvalost,“ uvedl patron soutěže prof. J. Štreit poté, kdy na počátku února vynesla porota závěrečný verdikt.

Jména vítězů nejsou tedy v této souvislosti tím nejpodstatnějším, přesto je spolu s aktuální informací o tom, že vybrané práce budou v termínu od 25. března (vernisáž v 19 hodin) do 7. dubna představeny ve výstavní budově Slezského zemského muzea v Opavě a poté budou putovat po dalších českých městech, nabízíme. Mezi autory portrétů si primát odnesl Miloš Kolman z Oblastní charity ve Žďáru nad Sázavou (jeho vítězný portrétní snímek reprodukujeme), jemuž patří rovněž prvenství v kategorii Životní prostředí a recyklace. Kategorii Život kolem nás ovládla Petra Hahnová, dobrovolnice Charity Opava, a zvláštní cena patří Richardu Boudovi z Oblastní charity Brno.