Rakouskou knihovnu v Opavě zdobí též autorská čtení. Markus Köhle se stal jejich nekorunovaným králem

čtvrtek 4. dubna 2013 8:59

2013-04-04 rak cteniJediná v regionu. Takový primát patří už plných 20 let Rakouské knihovně, jejíchž služeb v prostorách budovy Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity na Masarykově ul. v Opavě využívají vedle studentů a pedagogů také další zájemci o rakouskou literaturu a reálie. Umožňuje jim to každoročně rozšiřovaný fond, čítající nyní na 7 500 jednotek.

Rakouskou knihovnu v Opavě však netvoří pouze knihy a audiovizuální dokumenty (videa, audia, CD-ROMY, DVD), ale také, a to pokud možno v rovnocenné míře, práce s nimi. A jak se dá s knihou nejlépe pracovat? Poznávat ji prostřednictvím přímých setkání s jejími autory, což se knihovně, především zásluhou permanentní spolupráce s Rakouským kulturním fórem v Praze, daří.

Wolfgang Kraus, Christiane Huber, Helmut Schranz, Elizabeth Hauer, Martin Auer, Marianne Gruber, Jutta Treiber, Dietmar Grieser, Bodo Hell, Reinhard Kaiser-Mühlecker, Brigitte Hamann, Gudrun Seidenauer, Marlene Krisper, Friedrich Achleitner, Michael Stavarič - jistě nikoliv úplný výčet rakouských literátů, s nimiž jsme se mohli na Slezské univerzitě setkat (nejpovolaněji by ho určitě doplnila knihovnice Rakouské i Německé knihovny v Opavě Zlatuše Vlhová). Do něj se 3. dubna přiřadil Markus Köhle (1975), jehož bravurní výkon založený na pečlivé a vysoce odpovědné přípravě se stal skutečnou oslavou výročí naší Rakouské knihovny, v jehož předvečer si na Slezskou univerzitu našel cestu i rakouský velvyslanec v ČR Dr. Ferdinand Traattmansdorff, aby tu navázal na ušlechtilé dílo započaté jedním z jeho předchůdců na tomto diplomatickém postu, Dr. Peterem Niesnerem.

Čím bylo zatím poslední autorské čtení opravdu bravurní? Předně tím, že jeho protagonista až na malé výjimky vůbec nečetl. Mluvil z hlavy, ale v této větě použité sloveso vůbec nestačí, aby bylo vyjádřeno vše. Markus Köhle totiž nemluvil, ale přednášel, interpretoval, hrál, zpíval a záhy též s ohlasem dirigoval publikum, jehož základ tvořili vedle citovaného ambasadora, rektora prof. PhDr. Rudolfa Žáčka, Dr., a dalších představitelů Slezské univerzity studenti a pedagogové Ústavu cizích jazyků, Ústavu historických věd a Ústavu bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty. „Koncert“, který pro ně Markus Köhle uspořádal, jim zůstane v živé paměti nadlouho. Jak je dobře, že jím bude oživena také připomínka existence Rakouské knihovny v Opavě! Nadějeme se na podzim, kdy bude její dvacetiletí dovršeno, podobného zážitku?

Fotoreportáž na facebooku Slezské univerzity v Opavě.