Na Ústavu ošetřovatelství dbají na to, aby si studenti před prvním kontaktem s praxí vyzkoušeli edukaci

středa 24. dubna 2013 14:11

2013-04-24 tyden prevencePrávě pět let uplyne v těchto týdnech od chvíle, kdy byla na Ústavu ošetřovatelství (ÚO) Filozoficko-přírodovědecké fakulty poprvé realizována myšlenka přirozeného kontaktu tohoto pracoviště s veřejností. V květnu 2008 si totiž v Opavě odbyla premiéru aktivita nazvaná Den prevence. Na mladém ÚO se podařilo nastartovat novou tradici.

„Při pohledu na letošní Týden prevence se ukazuje, že šlo nápad, na němž se dá stavět. S jeho rozvíjením proto nadále počítáme,“ říká doc. PhDr. Alexandra Archalousová, Ph.D., jedna z těch, kdo s ideou těchto každému otevřených „setkání se zdravím“ přišly a kdo ji prosadily. Jejími nejbližšími kolegyněmi se v tomto ohledu na ÚO zprvu staly Bc. Jiřina Hosáková a PhDr. Renáta Zeleníková - první z nich je už dnes magistrou, druhá absolvovala doktorské studium, přidala za jméno titul Ph.D., v Opavě ovšem působit přestala. Nejpodstatnější skutečností se ale stalo, že na koncepci dnů prevence se začalo intenzivně pracovat. Původně na veřejnost zaměřenou solitérní akci se tak podařilo transformovat v déle trvající kontakt orientovaný i k naplňování jedné z potřeb studia oboru Všeobecná sestra.

Den prevence se v tomto duchu proměnil v Týden prevence, jehož páteř už teď nepředstavuje pouze ona praktická část, o jejíž přípravu se i letos zasadila Mgr. J. Hosáková. Během ní se můžete zásluhou studentů a pedagogů ÚO, který od podzimu 2008 náleží do struktury nově vzniklé Fakulty veřejných politik, dozvědět ledacos užitečného o aktuálním zdravotním stavu (to když se podrobíte třeba měření tlaku, krevního cukru nebo hladiny tuku v těle). Tento původní základ dnů prevence je kombinován se souběžně konanými odbornými semináři určenými především pro posluchače 1. ročníku oboru těsně před jejich prvním nástupem do praxe v průběhu studia a zejména s prezentací připravených edukačních programů ve školách, institucích a v dalších subjektech, kde o ně projeví zájem, přičemž jejich realizace není omezena výhradně na Opavu. Naopak, často se odbývá v místech bydliště studentů, kde se na představení prezentačních výstupů předem domlouvají.

„Edukační programy si naši posluchači připravují sami, ale dbáme na to, aby ve výuce byly jako motivační prvek pro ostatní konzultovány,“ konstatuje současný garant Týdnů prevence PhDr. Zdeňka Římovská, a to též z pozice tajemnice ÚO „Děje se tak za podpory a ve spolupráci s vedoucí odborné praxe na Mgr. Hanou Heiderovou,“ dodává a zároveň potvrzuje, že šíře témat vhodných pro tvorbu edukačních programů je prakticky nevyčerpatelná. „Na jejich prezentaci ve školách, ale i jinde, například u hasičů, dostáváme nejednou pozitivní reakce. Studenti si touto cestou budují vlastní kontakty přímo v terénu a zdokonalují se v komunikaci. To vytváří příznivé předpoklady k tomu, aby byl úspěšným též jejich vstup do vlastní zdravotnické praxe během studia,“ objasňuje Z. Římovská. A jak je pro bakalářský obor Všeobecná sestra praxe doslova životně důležitá, ani zvlášť zdůrazňovat nemusí.

Letos poprvé se do Týdne prevence zapojili také posluchači prvního ročníku kombinovaného studia. Stejně jako jejich kolegů z prezenční formy se jich nejvíce týkaly odborné semináře, které ve dnech 23. - 24. dubna vedli jak zkušení pracovníci ze Slezské nemocnice v Opavě, tak zástupce občanského sdružení Onko-Amazonky v Ostravě, společnosti Johnson & Johnson, Policie ČR, agentury domácí ošetřovatelské péče v Budišově nad Budišovkou a v neposlední řadě řádová sestra Filoména z Kongregace Dcer božské lásky. „Témata, jež posledně jmenovaná pro vystoupení volí, jsou pokaždé ozvláštněním celého programu. Tentokrát její výklad dokonce ukončily spontánní standing ovations,“ loučí se Z. Římovská.

Foto: Garant Týdne prevence PhDr. Zdeňka Římovská, tajemnice Ústavu ošetřovatelství Fakulty veřejných politik v Opavě, v rozhovoru s por. Ing. Tomášem Vlačihou z Policie ČR v Ostravě.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015