„Fakulta veřejných politik je kvalitním stabilizačním prvkem celé univerzity,“ ocenil rektor Rudolf Žáček

pátek 26. dubna 2013 8:13

2013-04-26 akademicka obec FVPPosouzením dosaženého stupně rozvoje Fakulty veřejných politik (FVP) v Opavě v období od 10. května loňského roku se zabývalo veřejné shromáždění její akademické obce, které se sešlo 25. dubna. Standardní program jednání, jehož se jako host zúčastnil i rektor Slezské univerzity prof. PhDr. Rudolf Žáček, Dr., uvedl, zahájil a řídil PhDr. Jiří Sedláček.

Z pozice předsedy Akademického senátu FVP se též ujal první hodnotící zprávy a účastníky shromáždění informoval o činnosti voleného orgánu, hlavních bodech programu jednotlivých zasedání senátorů, aktivním podílu na řízení této univerzitní součásti a úzké spolupráci s jejím vedením. Na první vystoupení bezprostředně navázal obdobným předseda studentské komory Akademického senátu FVP Jan Šebesta.

Obšírnou zprávu o stavu FVP podloženou detailní prezentací poté předložil děkan doc. PhDr. Dušan Janák, Ph.D. „Fakulta není ohrožena, což ale neznamená, že neexistují značné rozdíly ve výkonnosti jednotlivých pracovišť a jednotlivců na nich, stejně jako v jejich postojích v měnícím se prostředí,“ konstatoval hned v úvodu. Když se věnoval analýze jednotlivých oblastí a aspektů činnosti FVP a porovnání jejich vývoje, akcentoval nejvýznamnější trendy v podobě poklesu celkového počtu financovaných studentů, který bude pokračovat, výrazně pozitivnímu růstu finančních prostředků získaných z vědeckovýzkumné činnosti i zlepšování kvalifikační struktury odborných pracovníků. „Výsledky jasně prokazují, že nastoupená cesta je správná a jedině možná,“ uzavřel svůj pohled na postavení FVP doc. D. Janák a dodal, že jím prezentovaný rozbor bude zpřístupněn na www.fvp.slu.cz.

K aktuálním otázkám českého vysokého školství se vyjádřil rektor prof. R. Žáček. „Složitost situace, v níž se zvláště veřejné vysoké školy nacházejí, podmiňují především dva faktory, a to politické prostředí a nestabilita legislativy,“ řekl s přímým odkazem na četná jednání České konference rektorů, jež poukazují zvláště na absenci dlouhodobého rozvojového programu. „Přesto lze vyjádřit uspokojení ve směru k výraznému zlepšení situace, pokud jde o konkrétní osobu ministra školství, mládeže a tělovýchovy,“ potvrdil prof. R. Žáček s tím, že výsledky nového přístupu nelze pocítit okamžitě. „Školství se v tomto ohledu podobá zaoceánské lodi, v níž se otočení kormidlem projeví v nabrání nového směru teprve po čase,“ ilustroval a ocenil, že příprava změny vysokoškolského zákona vstupující právě do finále je provázena snahou resortního ministerstva o konstruktivní dialog s reprezentací vysokých škol.

Při specifikaci negativních jevů připomněl stále rostoucí tlak na zvyšování administrativní zátěže, až katastrofální pokles úrovně uchazečů a v rozporu s tím proklamovaný požadavek na růst kvality vzdělávání při snižování finančních prostředků. Upozornil také na problematiku společenské potřebnosti a uplatnitelnosti absolventů a potřebu intenzivní spolupráce škol se zaměstnaneckou sférou. „Za této situace nás může těšit, že Slezská univerzita, byť patří mezi veřejnými vysokými školami k nejmenším, má mezi ostatními stabilní postavení a vykazuje slušné vědecké výsledky,“ uvedl prof. Žáček a dodal, že se univerzitě tuto pozici podařilo upevnit i díky FVP. „Vaši fakultu lze vnímat jako kvalitní stabilizační prvek celé univerzitní struktury,“ zakončil s ohlasem přijaté vystoupení rektor.

Diskuse postihla témata efektivnějšího využití stipendijního fondu, propustnosti studentů ve vazbě na organizaci akademického roku i možnosti dalšího zapojení odborných pracovníků do projektových aktivit. Navržené usnesení z veřejného shromáždění bylo přijato jednomyslně.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015