„Realita viděná Zdeňkem Stuchlíkem je plná jeho imaginace,“ řekl na karvinské výstavě Jindřich Štreit

sobota 4. května 2013 0:15

2013-05-03 vystava stuchlik opfKarviná 2000, o.p.s., Obchodně podnikatelská fakulta (OPF) Slezské univerzity a Nadace OKD stojí za výstavou z fotografické tvorby prof. RNDr. Zdeňka Stuchlíka, CSc., která byla 2. května zahájena v Galerii Zdravého města ve foyeru OPF. Soubor 27 velkoformátových fotografií nazvaný Metamorfózy tu bude veřejnosti prezentován do 14. června.

Za účasti prorektora Slezské univerzity (SU) v Opavě doc. RNDr. Františka Koliby, CSc., děkana Fakulty veřejných politik doc. PhDr. Dušana Janáka, Ph.D., a proděkana OPF doc. Ing. Mariana Lebiedzika, Ph.D., přiblížil po úvodním pozdravu Komorního pěveckého sboru SU osobnost a tvorbu děkana Filozoficko-přírodovědecké fakulty (FPF) Z. Stuchlíka prof. Mgr. Jindřich Štreit z Institutu tvůrčí fotografie.

Připomněl, že FPF představuje specifickou univerzitní součást zastřešující společenskovědní i přírodovědné disciplíny a zásluhou Institutu též od počátku své existence umělecký obor, a děkana Z. Stuchlíka, profesí fyzika, charakterizoval jako osobnost symbolizující propojení vědy a umění jako dvou vrcholných oblastí tvůrčí činnosti člověka. „Nic víc si nikdo z nás, kdo na této fakultě působíme, nemůže ani přát,“ uvedl prof. J. Štreit.

Když představoval Stuchlíkovu tvorbu, odrazil se od první autorovy výstavy uskutečněné v prostorách tehdejšího Univerzitním klubu - čajovny Bludný kámen v Opavě na jaře 2002. „Jejím iniciátorem byl Vojtěch Bartek jako tajemník našeho Institutu. Na vernisáži spolu se mnou promluvil kolega Jiří Siostrzonek, ale přesto jsme tuto prezentaci Z. Stuchlíka brali jen jako jeho potřebu odreagovat se od povinností ve vědě a výzkumu. Záhy nás ale přesvědčil, že jsme se podstatně mýlili,“ popsal prof. J. Štreit vstup Z. Stuchlíka do světa fotografie. „Ani tak jsme ho ovšem na Institut jako studenta nepřijali,“ dodal s úsměvem.

Při pohledu na soubor Metamorfózy se J. Štreit zamyslel nad proměnami ve Stuchlíkových dílech. „Jde o proměny člověka, architektury a reality,“ vymezil a potvrdil, že do fotoobrazů autor zakomponoval nejcennější lidské hodnoty. „Realita Zdeňka Stuchlíka je naplněna jeho imaginací. Cítíme, že autor své poselství tlumočí duší i srdcem. A pokud se divákovi podaří k jeho podstatě proniknout, pomůže mu symbolika katedrály, kříže, ale i čistá abstrakce těchto děl vychutnat pocity povznesení a radosti ze života a jakékoliv tvůrčí aktivity,“ konstatoval prof. J. Štreit a popřál Z. Stuchlíkovi mnoho další umělecké invence.

V krátkém vystoupení autor výstavy upřímně poděkoval všem těm, kteří se o její uspořádání zasloužili. Ocenil projevený zájem a přístup o.p.s. Karviná 2000 i postoj vedení OPF při přípravě výstavy a jako karvinský rodák své kolegy vyzval k ještě intenzivnější a neformální spolupráci. „Budeme se těšit, že jako ekonomové naší fakultě jednou nabídnou třeba výstavu vkladních knížek,“ formuloval se svým typickým smyslem pro humor.

Za zahájenou prohlásil výstavu proděkan OPF doc. M. Lebiedzik. Účastníci vernisáže se ještě jednou zaposlouchali do skladeb interpretovaných Komorním pěveckým sborem SU vedeným Mgr. Vladimírou Vašinkovou a poté se již vydali na prohlídku vystavených Stuchlíkových prací. Jiným autorovým souborem byly v Galerii Zdravého města prezentovány už v roce 2009. „Snad by se někomu mohlo zdát, že to není až tak dlouhá doba. Ale přesto jsme se na současnou výstavu prof. Stuchlíka znovu velmi těšili a věříme, že nebude ani zdaleka tou poslední,“ řekla ředitelka o.p.s. Karviná 2000 Mgr. Šárka Králová.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015