„Pro Filozoficko-přírodovědeckou fakultu dobrý rok 2012 tíže systému nepřekazila,“ uvedl děkan Zdeněk Stuchlík

úterý 7. května 2013 9:01

2013-05-07 akademicka obec FPFAkademický senát Filozoficko-přírodovědecké fakulty (FPF) v Opavě svolal na 6. května veřejné shromáždění akademické obce této univerzitní součásti. Jeho nečetným účastníkům byly poskytnuty jak informace o činnosti senátorů z řad zaměstnanecké i studentské komory voleného orgánu, tak zásadní zpráva děkana o vývoji fakulty v roce 2012.

Po zahájení a uvítání přítomných, mezi nimiž nechyběli ani rektor Slezské univerzity prof. PhDr. Rudolf Žáček, Dr., a prorektorka PhDr. Radmila Dluhošová, Ph.D., předložil předseda Akademického senátu (AS) FPF PhDr. Petr Vojtal hodnocení jeho aktivit v minulém období. V něm (leden 2013) skončilo funkční období členů AS a došlo k volbě nového orgánu, který se k ustavujícímu zasedání a volbě svého předsedy i předsedů obou komor sešel 25. dubna. Podobnou informaci o činnosti studentské komory AS pak v zastoupení jejího omluveného předsedy Bc. Petra Rataje podala Tereza Bílá.

V úvodu hlavního vystoupení charakterizoval děkan FPF prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc., (na snímku) vnější klima, v němž jím vedená univerzitní součást v roce 2012 pracovala. „Předesílám, že šlo díky legislativnímu prostředí o extrémně dynamický až turbulentní systém,“ uvedl a poukázal nejen na proces novelizace vysokoškolského zákona, ale i na tvorbu nových kritérií pro hodnocení vědy. „Přes složitost podmínek, s nimiž se však potýkají též ostatní univerzity a jejich součásti, byl rok 2012 pro FPF rokem dobrým,“ potvrdil děkan a přistoupil k podrobné analýze dosažených výsledků v jednotlivých oblastech činnosti.

Za klíčový aspekt, který pozitivní hodnocení ovlivnil, označil skutečnost, že se FPF podařilo nahradit ukončené výzkumné záměry a tok z ní plynoucích finančních prostředků jinými formami institucionální podpory. „Za vývojově podstatnou pokládám především expanzi vědecké činnosti našich odborných pracovníků, jejíž internacionalizace už přesáhla tradiční rozměry sousedních zemí,“ řekl prof. Stuchlík a ihned pojmenoval i zásadní negativní aspekt vývoje FPF. „Je jím nesporně obecně restriktivní politika resortního ministerstva, potažmo vlády ve vztahu k dalšímu rozvoji vědy, která se projevuje jak v samotném jejím financování, tak v omezování počtu financovaných studentů. Druhý z těchto faktorů pro FPF znamená meziroční úbytek zhruba stovky studentů,“ konstatoval děkan.

Když dále specifikoval vnitřně ovlivnitelné kvalitativní ukazatele, akcentoval roli vědecké a tvůrčí činnosti. „Vědecká výkonnost, růst kvalifikační struktury a užší spolupráce s praxí budou i nadále těmi rozhodujícími kritérii,“ prohlásil a v této souvislosti zdůraznil význam založení výzkumných center na Ústavu fyziky a Ústavu historických věd. Zabýval se rovněž posunem v publikační činnosti ve směru k novému pohledu na hodnocení ohlasů odborných prací i kritérium excelence a ocenil růst počtu bodů v RIV, jímž se FPF nyní na výsledcích celé univerzity podílí z 54 procent. „Pokud jde o hlavní rezervy, vidím je v mezinárodní spolupráci, ve výjezdech našich studentů a zvláště v přijímání zahraničních studentů,“ uvedl a v oblasti rozvoje připomněl dislokaci pracovišť a pracovníků a využití všech možností rozvojových programů resortního ministerstva, Fondu rozvoje vysokých škol a především operačních programů. „Mějme u toho stále na paměti zásadní prioritu, jíž je mezinárodní dimenze naší vědecké práce a její konkurenceschopnost,“ zakončil své vystoupení.

Veřejné shromáždění akademické obce FPF oslovil také rektor Slezské univerzity prof. R. Žáček. Ocenil postavení FPF v univerzitní struktuře zejména z pohledu na výsledky vědy a upozornil rovněž na pozitivní skutečnosti v podobě rozvoje uměleckých oborů v souvislosti se získáním akreditace navazujícího magisterského studia oboru Audiovizuální tvorba. Stejně tak vyzdvihl aktivitu některých pracovišť garantujících profesní studijní obory, např. Ústavu lázeňství, gastronomie a turismu. „Pro budoucí rozvoj uměleckých i profesních oborů vidím důležitou jejich spolupráci. V prvním případě oborů Audiovizuální tvorba a Multimediální techniky, ve druhém Ústavu lázeňství, gastronomie a turismu s příbuzným pracovištěm na Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné,“ řekl rektor.

V diskusi upozornil proděkan FPF Mgr. Martin Čapský, Ph.D., na intenzivní přípravu výuky v angličtině. Usnesení, jímž účastníci veřejného shromáždění akademické obce FPF schválili přednesené zprávy předsedy AS, studentské komory AS a děkana, bylo přijato jednomyslně.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015