OPAVA – „Po třech letech existence bakalářského oboru Audiovizuální tvorba se podařilo akreditovat jeho navazující magisterské studium,“ sdělil na veřejném shromáždění akademické obce Filozoficko-přírodovědecké fakulty rektor Rudolf Žáček. Slezská univerzita tak vedle Tvůrčí fotografie nabídne studium dalšího uměleckého oboru na magisterské úrovni.
Dobrá zpráva se netýká jen budoucích absolventů Audiovizuální tvorby, ale rovněž posluchačů dalších příbuzných oborů fakulty, například Multimediálních technik nebo Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo. Dveře jsou samozřejmě otevřeny i studentům jiných vysokých škol.
Podobně jako bakalářská úroveň, bude magisterská propojovat nabyté znalosti s praktickými zkušenostmi, a to nejen v rámci praktických cvičení vedených profesionály z praxe, ale také díky užší spolupráci se společenskými a kulturními institucemi v regionu. Ty ostatně již našly v opavských studentech zajímavého partnera a samy je oslovují se zájmem o spolupráci. „Magisterské studium nabídne vedle studia audiovize ještě další dvě specializace, a to v odvětvích kurátorství audiovizuálního dědictví a teorie a praxe kulturních průmyslů. Studenti tak budou moci kromě prohloubení svých znalostí z oblasti dramaturgie, scenáristiky a režie zaměřit svou pozornost i na ochranu, restaurování, uchování a zpřístupnění národního audiovizuálního dědictví v digitální podobě nebo na tvorbu a management kreativních kulturních projektů,“ upřesňuje Monika Horsáková.
Ambice pokusit se získat akreditaci navazujícího magisterského studia měl obor od samého počátku. „Rozhodně jsme ale žádost nechtěli uspěchat. Nad koncepcí jsme uvažovali celé tři roky, poslední rok intenzivně. Cílem bylo nejen umožnit prvním absolventům bakalářského programu další studium v oboru, ale vytvořit širší platformu, díky které by navazující magisterské studium mohlo oslovit i studenty jiných oborů, které se v tuto chvíli v Opavě studují,“ dodává Monika Horsáková a přiznává, že jedním z motorů byl i velký zájem současných studentů Audiovizuální tvorby o možnost pokračovat ve studiu právě ve slezské metropoli. Akreditační komise schválila navazující magisterské studium oboru Audiovizuální tvorba na první pokus na dubnovém zasedání. „Akreditaci máme na čtyři roky. Fakt, že se nám podařilo akreditovat umělecký magisterský obor, považuji za mimořádný úspěch, za kterým stojí dobrá práce celého oddělení i Ústavu bohemistiky a knihovnictví, kde obor nalezl azyl,“ konstatuje Monika Horsáková.
Podrobnosti k přijímacímu řízení zveřejníme co nejdříve. Informace o oboru najdou uchazeči také na webových stránkách oboru www.audiovizualni-tvorba.cz. |
Rozšíření oboru o navazující magisterské studium znamená také daleko větší nároky na pedagogy a technické zázemí oddělení. Monika Horsáková by proto ráda do Opavy přivedla další odborníky a věří, že v tomto směru jí fakulta vyjde vstříc: „Některé disciplíny jsou velmi specifické, především v oblasti digitalizace, restaurování a katalogizace filmových a audiovizuálních děl. Hledali jsme proto posily i na Slovensku. Spolupráci nám přislíbili třeba Marián Hausner a Michal Kaščák ze Slovenského filmového ústavu.“
Vyhovující technické zázemí by obor měl najít v budově na Hauerově ulici, kterou čeká brzká rekonstrukce. Zde by se ostatně měly sejít i další bakalářské umělecké obory zaměřené na studium audiovize a dramaturgie a je prý dobře, že magisterské studium, určené pro jejich absolventy, je může zastřešovat.