Vincenc Prasek, seznamte se! Výstavu ke dvěma významným jubileím připravili nedávní absolventi univerzity

pondělí 13. května 2013 11:21 Autor: Martin Kůs

 2013 05 Prasek pozvanka velkaV expozici Cesta města Obecního domu v Opavě byla 15. května otevřena výstava Vincenc Prasek, seznamte se! Za její přípravou a realizací stojí dva nedávní absolventi absolventi oboru Historie-muzeologie na Ústavu historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě Mgr. Kateřina Vojkůvková, dnes kurátorka expozice Cesta města v Obecním domě v Opavě, a Mgr. Jiří Šíl, Ph.D., kurátor oborových historických sbírek Slezského zemského muzea.
„K osobě Vincence Praska se nám sešla hned dvě výročí. První je 170 let jeho narození a druhé 130 let od založení prvního gymnázia s českou vyučovací řečí v Opavě, ale vlastně ve Slezsku, u kterého právě Prasek stál. Zřejmě každý Opavan ví, kde je Praskova ulice, ale kdo Vincenc Prasek byl, to už tolik známé není,“ vysvětluje podněty k výstavě Jiří Šíl a dodává, že právě založení gymnázia, které pod názvem Mendelovo funguje dodnes, bylo z mnoha pohledů mimořádnou událostí. Když přehlédneme fakt, že se jednalo o sice soukromou, ale česky vyučující školu vybudovanou Maticí opavskou ve spolupráci s Ústřední maticí školskou s pomocí soukromých fondů a sbírek, provází tuto událost i jiné zajímavé události. „Prasek v té době ještě pracoval v olomouckém c.k. gymnáziu a musel si vzít dovolenou, aby mohl v Opavě nastoupit a stát se zde prvním ředitelem nové školy. Také si musel požádat o povolení odjet z Moravy do Slezska,“ připomíná Jiří Šíl. I díky tomu se podařilo ideu střední školy pro mládež ze slovanského venkova v Opavě prosadit.

2013 05 Vincenc Prasek-portret
Vincenc Prasek (1843-1912) v kresbě malíře a ilustrátora Jana Vilímka
Pořadatelé se rozhodli představit Praska jako osobnost opavských dějin z několika pohledů. K tomu poslouží čtyři evokační prostory, kterými chtějí navodit určitou atmosféru, i když zdůrazňují, že se nejedná o autentické rekonstrukce. Postupně se tak návštěvník výstavy ocitne v ředitelském kabinetu, školní třídě, muzeu Matice opavské (tedy další z institucí zakládaných Praskem) a konečně v kavárně, v místě odpočinku.

„Mezi nejzajímavější exponáty určitě patří gymnazijní pamětní kniha, vedená ode dne založení ústavu až dodnes. Její osud je také zajímavý, dokonce už také mířila do sběru, ale podařilo se ji zachránit,“ zdůrazňuje Jiří Šíl s tím, že na výstavě se objevují exponáty nejen ze Slezského zemského muzea a z dalších opavských archivů, ale třeba i z Národního archivu v Praze nebo z Muzea Komenského v Přerově.
K výstavě vyšla publikace, která byla při vernisáži veřejně uvedena. Není jen průvodcem výstavou. Obsahuje i informace, jež na výstavě návštěvníci nenajdou. V rámci výstavy trvající až do 22. září budou také připraveny vzdělávací programy pro školy a komentované prohlídky.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015