Příprava plnohodnotných vzdělávacích aktivit pro seniory je pro naši univerzitu jednou z priorit

pátek 17. května 2013 7:39

2013-05-17 policie UTVZávěrečnou přednáškovou aktivitou končícího se letního semestru akademického roku 2012-2013 připravenou rektorátním pracovištěm celoživotního vzdělávání se 16. května v opavské univerzitní aule stalo setkání seniorů se zástupcem Policie ČR Bc. René Černohorským. Byť se zájem o ně lišil od účasti na přednáškovém cyklu, přijít se určitě vyplatilo.

Jmenovaný a mediálně dobře známý opavský policejní mluvčí a zastupitel, jeden z prvních absolventů oboru Veřejná správa a regionální politika na tehdejším Ústavu společenských věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty, má s vystoupeními, besedami a diskusemi četné zkušenosti, což před seniory potvrdil. Přitažlivým způsobem je zasvětil do své práce, kterou prakticky demonstroval na prezentaci denní svodky policejních hlášení, kterou každodenně po nezbytných obsahových úpravách nabízí širokému okruhu médií. Přiblížil ale též činnost policejního preventisty a pohotově reagoval na podněty z řad posluchačů.

Beseda konaná pod hlavičkou Univerzity třetího věku tak uzavřela další akademický rok její existence a symbolicky potvrdila, jak význam péče o přípravu plnohodnotných vzdělávacích aktivit pro seniory roste. „Naše snaha přináší výsledky,“ potvrdila koordinátora celoživotního vzdělávání (CŽV) Dagmar Kalivodová. Za největší protihodnotu, které si organizátoři CŽV opravdu cení, označila zájem této věkové kategorie „klientů“ o celkové dění na univerzitě. „Dal by se snad charakterizovat jako jakási zvláštní forma fanklubu. Pociťujeme, že čím více lektorů, přednášejících a dalších pracovníků univerzity senioři poznávají, tím více k prostředí, v němž získávají nové poznatky, zážitky a vjemy, lnou,“ popsala D. Kalivodová a dodala, že podněty účastníků vzdělávacích programů jsou vodítkem pro směrování jejich dramaturgie.

Důležitost orientace na seniory si však neuvědomuje jen pracoviště celoživotního vzdělávání, pro nějž je „každodenním chlebem“. Jako příklad odborného zájmu o pouze ekonomicky postproduktivní, ale v mnoha jiných směrech stále aktivní generace mohou posloužit některé výstupy z činnosti Ústavu veřejné správy a regionální politiky (ÚVSRP) Fakulty veřejných politik. Již v listopadu loňského roku se na jeho půdě konala zajímavá konference „Podpora aktivního stáří v kontextu mezigenerační solidarity, nad níž převzal záštitu rektor prof. PhDr. Rudolf Žáček, Dr. Již sama tato skutečnost svědčí o významu, jaký je výzkumu v této oblasti věnován. Na vzpomenuté jednání ÚVSRP naváže už v červnu další konferencí, zastřešenou tentokrát tématem „Habitus seniorů a stěžejní témata aktivního stáří“, v jejímž mezinárodním vědeckém výboru pracují též znalci této problematiky ve slovenském, polském a rakouském prostředí. Nejen proto se této události, jíž se opět dostalo rektorovy záštity, budeme záhy věnovat mnohem podrobněji.

Jak se tedy ukazuje, Slezská univerzita si plně uvědomuje potřeby stárnoucí české populace a činí nezbytné kroky k tomu, aby se pro aktivní seniory stala zajímavým partnerem, který jim může nabídnout mnohé, co k plnohodnotnému žití potřebují. Přitom samozřejmě nezapomíná ani na ty, kdo se jejich zájmům o další vzdělávání budou věnovat profesně, jak to dokládají úvahy o přípravě některých studijních oborů, jimž by měla tato péče dominovat.