Premiéra soutěže Opavský Robocup potvrdila, že Ústav informatiky má zájemcům o studium co nabídnout

pátek 24. května 2013 9:53

2013-05-24 robocup1Zásluhou evropského projektu Interdisciplinární vzdělávání v ICT s jazykovou kompetencí, za spolupráce s Výzkumným ústavem centra excelence IT4 Innovation na Filozoficko-přírodovědecké fakultě (FPF) a za podpory společnosti ICZ a CISCO Networking Academy uspořádal 23. května Ústav informatiky (ÚI) 1. ročník soutěže Opavský Robocup.

Na dobu celého pracovního dne, konkrétně od 9 až do 17.30 hodin, se v prostorách budovy na Bezručově nám. 13 sešli zájemci o programování robotických systémů, aby si jak v kategorii středoškoláků, tak posluchačů bakalářského studia ověřili své schopnosti a také předpoklady dále se zlepšovat. Získání nových poznatků, které možná u těch, kdo budou hledat příhodné vysokoškolské studium, rozhodnou o jejich směrování, přidali pořadatelé jaksi navíc.

Vyvedená trička s logem soutěže Robocup team, jenž byl po celou dobu všem účastníkům ochotně k dispozici, lehce identifikovala, a přestože nakonec všichni přihlášení nedorazili, připravený program a atmosféru nabitou zájmem o obsah setkání to nijak nenarušilo. „Při premiéře se po organizační stránce všichni učíme. Počet účastníků mohl být sice v obou kategoriích o něco vyšší, ale vyrovnal ho skutečný zájem těch, kteří si soutěž ujít nenechali,“ konstatoval ředitel soutěže RNDr. Luděk Cienciala, Ph.D., vedoucí oddělení teoretické informatiky ÚI, s nímž se o veškerý servis i obsah postarali jeho kolegové RNDr. Miroslav Langer, Ph.D., Mgr. Libor Olajec a Mgr. Michal Perdek. Robocup team se opravdu v ničem nezadrhl, a tak potvrdil, že spolehlivostí dělal svému jménu čest.

Šest středoškoláků z Ostravy, Bruntálu a Opavy a poloviční počet posluchačů bakalářského studia absolvovalo po oficiálním zahájení soutěže dopolední pečlivou teoretickou přípravu. Během ní si všichni vyslechli přednášky ze základů C++ pro programování robotů a byli zasvěceni do implementace úloh v robotických systémech. Středoškoláci ještě dříve začali s algoritmizací úloh, kterou už zkušenější vysokoškolští studenti prošli při výuce. Pro vlastní soutěž pak měli všichni k dispozici robotickou kuchařku. „To je zcela pochopitelné a její potřebu lze ilustrovat příměrem náročnosti. Po účastnících soutěže jsme požadovali zvládnutí znalostí, které, pochopitelně bez kuchařky a ještě s dalšími studijními povinnostmi, zaberou i posluchačům závěrečného ročníku magisterského studia celý semestr,“ uvedl dr. L. Cienciala.

Když se záhy ukázalo, že vyučující a soutěžící pojí společný zájem roboty „rozchodit“, výuka i vlastní soutěž uběhly jako voda a před 17. hodinou mohlo dojít na vyhlášení výsledků. Pouze jediný z účastníků z kategorie vysokoškoláků na hodnocení svých výsledků rezignoval, oceněných tedy bylo pouze pět. Odnesli si stejná trička, v nichž s nimi celý den smysluplně strávili členové Robocup teamu a stali se symbolicky jejich kolegy. „Snad nejen symbolicky. Měli jsme tu totiž příležitost posuzovat většinou výkony nositelů vždy též ostatní inspirujícího informatického myšlení,“ zhodnotil dr. Cienciala a potvrdil, že se soutěží se na ÚI počítá i do budoucna. „Po konzultacích na středních školách jen trochu posuneme její termín víc směrem k začátku jara a využijeme dalších zkušeností z přípravy letošní premiéry,“ dodal.

Fotoreportáž na facebooku Slezské univerzity v Opavě.