Desetiletí existence si katedra práva Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné v roce 2011 připomněla i vydáním kolektivní monografie věnované právním aspektům v podnikání. Stalo se tak v přímé návaznosti na závěry jí pořádaných konferencí Právo v podnikání vybraných členských států Evropské unie, jejichž tradice se k dnešku počítá na sedm ročníků.
Vedoucí tohoto odborného pracoviště karvinské fakulty JUDr. Marie Sciskalová, Ph.D., a kol. stojí za významným edičním činem, který, jak se ukazuje, může nastartovat novou aktivitu. Monografie Právní aspekty podnikání se totiž o rok později dočkala pokračování a katedra práva činí kroky, aby její vědeckou a výzkumnou činnost za účinného přispění odborníků z domácích i zahraničních pracovišť, nejpředněji z katedry podnikového a evropského práva Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze a katedry obchodního práva Obchodní fakulty Ekonomické univerzity v Bratislavě provázela i nadále.
V obsahu první monografie pojednává dr. M. Sciskalová o správním řízení a podnikání, na PPP (Public Private Partnership) projekty řešené v České republice za partnerství veřejného a soukromého sektoru nahlíží očima některých změn platných od podzimu 2010 doc. JUDr. Radek Jurčík, Ph.D., z Ústavu práva Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Právními vztahy v mezinárodním obchodě v systému českého práva se zabývá doc. JUDr. Zbyněk Švarc, Ph.D., z Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze a přidává i výčet pramenů jejich úprav.
Podnikání a ochrana hospodářské soutěže jsou předmětem příspěvku doc. Ing. Pavlíny Pellešové, Ph.D., z katedry ekonomie Obchodně podnikatelské fakulty (OPF), její kolegové z katedry informatiky Ing. Dominik Vymětal, DrSc., a Mgr. Petr Suchánek, Ph.D. (k 1. červnu letošního roku jmenovaný rektorem Univerzity Pardubice docentem), jsou zastoupeni tématem realizace internetových obchodů a porovnávají v něm právo s pohledem informatiků. Doc. JUDr. Ludmila Lochmanová, Ph.D., z Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci předkládá historický exkurs do problematiky smluv o tichém společenství a píše o vybraných otázkách jejich aktuální právní úpravy ve světle judikatury a JUDr. Jaromír Richter z katedry práva OPF se vyslovuje k ochraně majetkových zájmů podnikatelů jako zaměstnavatelů a k osobním právům zaměstnanců.
Svému zaměření zůstává JUDr. M. Sciskalová, Ph.D., věrná též na stránkách druhé kolektivní monografie Právní aspekty podnikání, když v ní publikuje příspěvek k výkonu státní správy na úseku zaměstnanosti ve vztahu k podnikateli, a to ve světle zákona o zřízení Úřadu ČR a jeho součástí a změny zákona o zaměstnanosti. Její kolegyně Mgr. Danuta Duda se věnuje analýze vybraných otázek týkajících se problematiky veřejných zakázek v Polské republice a další pracovník katedry práva OPF Mgr. Tomáš Gongol, Ph.D., přináší srovnání procesních pravidel řešení sporů o doménová jména gTLD, .cz a .eu.
Na některé otázky legislativy PPP projektů ve Slovenské republice se zaměřuje JUDr. Dušan Holub, PhD., z katedry obchodního práva Obchodní fakulty Ekonomické univerzity v Bratislavě. Doc. Ing. Pavlína Pellešová, Ph.D., předkládá stať o využívání forem aktivní politiky zaměstnanosti v rámci podnikání v období krize, JUDr. Jaromír Richter postihuje téma pracovní smlouvy v podnikatelské praxi. Restrukturalizaci jako nástroj ochrany dlužníka před věřiteli pak prezentuje JUDr. Mária Veterníková, PhD., z katedry obchodního práva Obchodní fakulty Ekonomické univerzity v Bratislavě.
Připočteme-li k tomuto stručnému obsahovému výčtu dvou tištěných výstupů elektronické sborníky z konferencí (ten dosud poslední z loňského 6. ročníku obsahuje téměř tři desítky vystoupení, jejichž autory jsou vedle odborníků ze tří v úvodu jmenovaných pracovišť jejich kolegové z Fakulty práva Janka Jesenského Vysokej školy v Sládkovičove a Wyższej Szkoły Bankowości i Finansów w Bielsku-Białej) pak teprve dostáváme základnu odborných textů, které jsou v současnosti díky katedře práva OPF zájemcům o problematiku práva v podnikání zpřístupněny. Diskuse na nedávné 7. konferenci Právo v podnikání vybraných členských států Evropské unie navíc potvrdila, že tato setkání nastolují též nová témata a dávají prostor pro vyjádření k nim jak odborníkům z vysokých škol, tak lidem z praxe resp. těm, kdo obě tato působení kombinují.