Studentský soutěžní filmový festival otevře cestu do Cannes

úterý 3. září 2013 8:26 Autor: Martin Kůs

2013 09 48festival 2PRAHA - Ve dnech 4. - 6. října zavítá do hlavního města České republiky Prahy studentský projektový festival 48 Hour Film Project. Filmaři z celé naší země budou soutěžit o natočení nejlepšího krátkého filmu během pouhých 48 hodin. Vítězný film získá právo soupeřit proti filmům natočeným při obdobné akci ve zbytku světa.

Filmařské týmy všech úrovní zahajují práci v devatenáct hodin v pátek, 4 až 7 minutové filmy musí být dodány do neděle 19.30 hodin. Každému týmu je přidělen žánr, postava, rekvizita a věta z dialogu. To vše musí filmaři nějakým způsobem zapracovat do svého filmu. Každý tým samostatně skládá štáb, obstarává si technické vybavení a vše ostatní, co je nutné k natočení filmu za jediný víkend. Jakýkoliv tým, bez ohledu na úroveň dovedností, je způsobilý k účasti v této soutěži.

„V letošním roce proběhne přijímání k registraci týmů na bázi kdo dřív přijde, ten je dřív na řadě. Jakmile bude první registrace dokončena, budeme akceptovat týmy do pořadníku. Vypadne-li nějaký ze zaregistrovaných týmů, dojde řada na čekací listinu,“ vysvětlují za pořadatele producenti pražské části festivalu Petra a Paul Ratnerovi a dodávají: „Bude-li dostatečný zájem a nám se podaří zajistit další promítací termín, pak budeme moci přidat další týmy z pořadníku.“

Pokud se zájemci registrují předem, tedy v termínu 2. až 24. září, bude je registrační poplatek stát 1 800 korun, po 24. září až do natáčecího víkendu už 2 300 korun. Na vítěze soutěže nečeká jen uznání poroty, plaketa a účast na official 48HFP Awards Weekend (letenky pro zástupce týmu do Los Angeles v Kalifornii v USA, kde se budou letos v rámci mezinárodního filmového festivalu promítat nejlepší filmy z celého světa), ale třeba také špičkový filmový software. Porota také bude vyhlašovat nejlepší díla v řadě podkategorií. Celkový světový vítěz už má připravenu pozvánku na filmový festival v Cannes 2014 a šek na 5 tisíc dolarů.

Soutěž se poprvé uskutečnila v roce 2001 ve Washingtonu s jediným soutěžícím týmem. Postupně se stal tento projekt kulturním fenoménem a rozšířil se až na 3 000 filmů ročně ve 125 městech po celém světě. Letos se projekt uskuteční už potřinácté, a to v 119 městech světa. Loni se v Praze přihlásilo 13 filmovacích týmů.

Další informace najdou zájemci na webových stránkách pražské části soutěže: http://praha48film.com/

2013 09 48festival 1