Jazykový balíček pro migranty v Evropě: Na mezinárodním projektu se podílí i karvinská fakulta

úterý 18. prosince 2012 15:06 Autor: Administrator

2013-0112 jazykKARVINÁ - Vytvořit učební materiál v šesti evropských jazycích pro dospělé migranty ve Španělsku, Itálii, Řecku, Německu, Litvě a v České republice, kteří dosáhli základní jazykové úrovně a chtějí si zdokonalit jazykové dovednosti.

Na projektu J-BALÍČEK: Jazykový balíček pro migranty v Evropě (L-PACK: Citizenship Language Pack for Migrants in Europe), který si klade výše uvedené cíle, se Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné podílí již dva roky. Výukový materiál obsahuje slovní zásobu z různých oblastí všedního života, o které se migranti zajímají: úřady, komunikace, rodina, společenský život a volný čas, ale také zdraví, hledání práce, vzdělávání, nakupování, cestování.

Studenti se naučí adekvátně používat jazyk v různých komunikačních situacích a také si procvičují slovní zásobu důležitou pro každodenní život. Po pilotních kurzech, které od ledna do května 2012 zjišťovaly specifické potřeby migrantů, nyní probíhá tzv. fáze exploatace, tedy zajištění zpětné vazby pomocí speciálních dotazníků.

K dispozici je také manuál L-Packu (www.l-pack.eu, případně wikibooks nebo youtube). Projekt je řízen asociací tří univerzit a čtyř školících organizací pro dospělé: ASEV - Agenzia per lo Sviluppo Empolese Valdelsa – Itálie, Volkshochschule im Landkreis Cham e.V. – Německo, AINTEK A.E. (IDEC) – Řecko, Public Institution College of Social Sciences (CSS) – Litva, Instituto de Formación Integral, S.L.U. (IFI) – Španělsko, University for Foreigners of Siena (UNISTRASI) – Itálie a Slezská univerzita v Opavě.

V říjnu 2012 byl projekt oceněn prestižní evropskou jazykovou cenou Label, která podporuje nové iniciativy v oblasti výuky a studia jazyků, oceňuje nové přístupy ve výuce, rozšiřuje povědomí o jejich existenci, a tím podporuje používání osvědčených postupů.