Studenti učitelství z Würzburku našimi vítanými hosty

pátek 5. října 2012 8:21

V rámci projektu Internacionalizace studia učitelství mají studenti prostřednictvím speciálního výukového programu možnost navštívit různé země, aby poznali jejich školský systém a školní prostředí, nasbírali zkušenosti pro své budoucí povolání a navázali první kontakty se studenty v ČR. Zásluhou programu, o nějž se postarali pracovníci oddělení germanistiky ÚCJ, se hosté seznámí se vzdělávacím systémem ČR od prvního stupně základní školy až po univerzitu, získají informace o struktuře, fungování a zázemí škol i praktické zkušenosti na hospitacích v různých typech škol a ze setkání s českými studenty a učiteli.

Díky vstřícnosti ředitelů škol a učitelů němčiny, za což jim patří veliký dík, budou německým hostům nabídnuty hospitace ve 13 různých školách v Opavě, Krnově, Městě Albrechticích, Klimkovicích a v Ostravě. Učitelé si spolu s řediteli škol připravili krátkou prezentaci a prohlídku své školy, zorganizovali hospitace ve dvou vyučovacích hodinách a na mnohých školách i doprovodný program, jako koncert, sportovní odpoledne či hravé poznávání města.

Odpolední a večerní program pak studentům z Würzburku umožní poznat nejen samotnou Opavu, ale také její okolí. S našimi studenty se setkají u tzv. štamtiše, při filmovém večeru nebo při již tradiční Dlouhé noci krátkých textů. Na opavské akademické půdě je 8. října v univerzitní aule oficiálně přivítá prof. RNDr. Miroslav Engliš, DrSc., prorektor pro vědu a zahraniční styky.

Kontakty s organizátorkami projektu byly sice navázány teprve před rokem, ale už nyní je zřejmé, že spolupráce bude pokračovat. Podle Kerstin Ford, jedné z organizátorek projektu, předčila už samotná organizace exkurze v Opavě všechna její očekávání, a proto by ráda ÚCJ požádala o partnerství při podávání dalšího projektu, který bude myšlenku Internacionalizace studia učitelství dále rozvíjet.