VIDEO: Mladý opavský dokumentarista Imrich Veber se vrací na místo prvních tvůrčích činů

středa 2. ledna 2013 16:04

2013-01 imrich veber HOMOurban tzDvěma částmi jediné výstavy se ve městě, v němž žije a kde na Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty (FPF) Slezské univerzity též studoval a v magisterském stupni dále studuje, hned zkraje nového roku představuje agilní Imrich Veber. Připravil pro ně soubor fotografií z městského prostředí HOMOurban (na snímku jedna z nich). Při té příležitosti vydává stejnojmennou knihu, která obsahuje 70 děl a jejíž vznik podpořilo formou grantu Statutární město Opava.

Na souboru autor kontinuálně pracuje už od roku 2007, a to vedle dalších projektů. Mezi nimi je dobře znám např. projekt Nejeden život, který dokumentoval život uživatelů sociálního zařízení Marianum a byl veřejně představen v prosinci 2009 rozsáhlou výstavou v někdejším opavském kostele sv. Václava na Pekařské ulici, jehož prostory jsou nyní součástí výstavních možností Domu umění.

Po tříleté pauze se tak Imrich Veber výstavou vrací do Opavy, aby jejím návštěvníkům nabídl fotografie z prostředí evropských velkoměst Lisabonu, Paříže, Bělehradu a Moskvy, ale též měst daleko menších, mezi nimiž nechybí ani Opava. O knižní vydání fotografií se zasadilo pražské nakladatelství PositiF, přičemž na realizaci titulu se podílel přední český teoretik fotografie a fotograf Tomáš Pospěch, mimo jiné též dlouholetý kmenový pedagog ITF, a dále mladý třinecký výtvarník Jakub Wdowka z grafického studia Artbureau. Autorem úvodního textu knihy je s Veberem generačně zpřízněný literární tvůrce Ondřej Hložek.

Výstava má z prostorových důvodů dvě části, obě bude možno navštívit v období od 11. ledna do 24. února. První část byla kulturní veřejnosti zpřístupněna vernisáží ve čtvrtek 10. ledna v Domě umění, druhá pak o den později, tj. v pátek 11. ledna, v prostorách Galerie Gottfrei na Krnovské ulici v Opavě.