Opavští studenti odhalovali ve filmovém dokumentu stále rostoucí vliv peněz na soudobý sport

úterý 30. dubna 2013 10:47 Autor: Martin Kůs

2013 04 AVT Zaruba velkyOPAVA - „Sportu zdar“ – tak se jmenuje absolventský film posluchačů třetího ročníku oboru Audiovizuální tvorba, vyučovaného na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě. Film vlastně vznikl jako standardní studentská práce. Má však ambice, které by asi mnozí od studentského snímku nečekali. Zabývá se nanejvýš aktuální otázkou, nakolik současná konzumní společnost ovlivňuje profesionální sport a jeho hodnoty.

Jeho autory jsou Jiří Vávra, a jeho „spolužák“ Martin Erben. „Pro mne musí mít dokument nějaký přesah, ne jen vyprávět o něčem. Náš pohled na vzájemné ovlivňování peněz a sportu je právě takovou společenskou reflexí. Chtěli jsme ukázat, jak se vztah lidí ke sportu mění, nastavit zrcadlo tomu, jak byli sportovci motivováni například za dob bratří Holíků, Masopusta a dalších, a jak je tomu dnes, kdy se sport stal profesí.  Doba je jiná a lidé také,“ říká Jiří Vávra a svoji teorii hned doplňuje praktickým poznáním: „Sport se dříve provozoval proto, že ho lidé provozovali rádi a kdo byl dobrý, k tomu různé bonusy přišly samy. Dnes je sport v řadě případů cíleným zdrojem obživy. Motivace je prostě odlišná. Ne, že by byl sport jako takový zkažený, ale motivace je trochu jiná, jako je jiná společnost. A to se neprojevuje jenom ve sportu, ale i v řadě jiných disciplín.“

V dokumentu se diváci setkají s řadou osobností, vesměs z Opavy. Před kameru se postavil například reprezentant ve skoku o tyči, olympionik Jan Kudlička, Pavla Stankeová, několikanásobná medailistka z MS v thaiboxu, český reprezentant, vicemistr světa v orientačním běhu Michal Smola, zlínský hokejista Michal Řezníček či olomoucký fotbalista Jan Navrátil. Aktivní sportovce pak doplňují sociolog Jiří Siostrzonek nebo televizní sportovní komentátor Robert Záruba (na snímku je natáčení právě s ním). „Poté, co si přečetl námět dokumentu, věnoval nám svůj čas a poskytl téměř hodinový rozhovor,“ řekl Jiří Vávra.

Dvacetiminutová sonda do společnosti přinesla jedno očekávané potvrzení. O tom, že peníze ovlivňují sport a jeho aktéry, ať už pozitivně či negativně, se všeobecně ví. Ale stejně všeobecně se o tom nemluví. A to je jedna z nejcennějších hodnot filmu. Tvůrcům se podařilo oslovit lidi, kteří se v prostředí vrcholového sportu pohybují a nebojí se přiznat, jaká je pravda. „Podařilo se nám ve snímku zaznamenat pár momentů, které jsou až překvapivé a o mnohém ze stavu sportu vypovídají,“ konstatuje Jiří Vávra.
Hotový dokumentární snímek bude mít premiéru na MiniFestivalu studentských filmů Slezské univerzity, který pořádají posluchači Audiovizuální tvorby 14. května v kinosále H3 areálu Hradecká ulice v Opavě.