Cestu Jiřího Málka od kynologie ke středověkým slavnostním vjezdům potvrdila nedávno Cena Josefa Šusty

pondělí 13. května 2013 9:49

2013-05-13 j malekKdyby se na Slezské univerzitě hlasovalo o osobnosti měsíce, stal by se jí za duben, alespoň v kategorii studentů téměř bez pochyb, Bc. Jiří Málek. Posluchač 1. ročníku navazujícího magisterského studia oboru Kulturní dějiny získal v závěrečném kole soutěže Historie 2012 Cenu Josefa Šusty. V Plzni byla jeho písemná práce mezi 23 přihlášenými nejlepší.

„Pro ocenění, v něž jsem opravdu nevěřil, si pojedu 29. května do Prahy. Má mi být předáno na valné hromadě Sdružení historiků na půdě Akademie věd ČR,“ přiznal sympatický a mezi kolegy oblíbený Jirka, který přišel do Opavy studovat z Hronova. Středoškolské vzdělání neabsolvoval na gymnáziu, ale poskytla mu ho střední zemědělská škola, kde ho velmi bavila kynologie. „Od pokračování studia v tomto směru mě odradily obavy z vysokoškolské matematiky a chemie,“ ohlíží se na dobu ještě jen nedávno minulou. „A protože k mým zájmům patřila literatura a také dějiny, začal jsem pokukovat po univerzitě, kde bych je oba mohl skloubit. Nakonec to dopadlo pro Opavu. Slezská univerzita u mě vyhrála před Univerzitou Hradec Králové a Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích. A historie před literaturou,“ dodává s tím, že nelituje.

Bakalářské studium na Ústavu historických věd (ÚHV) Filozoficko-přírodovědecké fakulty ukončil vloni obhajobou práce, kterou vedl Mgr. Robert Antonín, Ph.D. „Nejenom vedl, hlavně mě od samého počátku směroval, a to od poskytnutí tipu na téma slavnostních vjezdů do Prahy, přes korekce v době, kdy jsem s tématem zápasil, až k závěrečnému tvaru bakalářky,“ doplňuje vděčně Jirka, jenž chtěl svůj zájem vždy věnovat mikrohistorii, zcela konkrétně sociálním pohledům a myšlení jedince utvářejícího dějiny. „Tematika slavnostních vjezdů v průběhu celého středověku mi takovou možnost nakonec dala, i když zprvu jsem si myslel, že se soustředím spíše na rodinu a atmosféru středověkých hostin,“ objasňuje do detailu genezi svých osobních postojů k volbě tématu, jež mu přineslo prestižní úspěch.

Bc. Jiří Málek si ho váží a užívá. „Posuzovatelé ocenili celkově vysokou úroveň prací, mě zaujala možnost srovnávat, jak kolegové z jiných univerzit k uchopení zvolených témat přistupují. Nejeden z nich na mě zapůsobil takovým dojmem, že i umístění na 6. příčce v kategorii ústních prezentací prací omezených časovým limitem, k němuž došlo ještě před vyhlášením soutěže o Cenu Josefa Šusty, považuji za lichotivé,“ netajil své zážitky. „Pro mě byla důležitá už samotná účast,“ konstatuje a jeho poděkování teď míří rovněž za Mgr. Martinem Čapským, Ph.D., v jehož výuce dostal příležitost poprvé s tezemi své práce veřejně vystoupit, pobočce Historického klubu, jež ho pozvala k výkladu nazvanému „Prostředky symbolické komunikace ve slavnostních vjezdech přemyslovské doby“, který se vlastně stal generálkou na finále, i prof. PhDr. Zdeňku Jiráskovi, CSc. „Jím veřejně vznesené otázky a připomínky mě motivovaly k dalším zásahům do konečné podoby mého verbálního projevu,“ říká Jirka a těší se na vydání písemné práce v tištěném sborníku z konference Historie 2012.

Přes zájem druhých, jenž po plzeňském klání pocítil, je mu nejlépe v roli pomocné vědecké síly v knihovně ÚHV a při práci v expozici Cesta města v opavském Obecním domě. Na těchto místech se setkává s většinou svých kolegů a nachází tam též čas uvažovat o dalších krocích. „Představa o budoucím uplatnění se teprve krystalizuje a rozhodně jí nechci zavírat dveře dříve, než to bude nutné,“ sděluje s tím, že by si dokázal představit své působení ve vědecké knihovně, ale i v archivu, případně v některém z muzeí při práci na popularizaci vědy. „Jsem rozhodnut jít za příležitostí a přirozeně jí jít také vstříc,“ tvrdí s odhodláním.

Té první se mu dostane už od podzimu, kdy na celý semestr vymění zásluhou aktivní účasti na vzdělávacím programu Erasmus Slezskou univerzitu v Opavě za její partnerskou Julius-Maximilians-Universität Würzburg. „Od blížícího se studijního pobytu v zahraničí očekávám především poznání pramenů k osobnosti Ferdinanda I., jež se stanou součástí mé závěrečné magisterské diplomové práce o slavnostních vjezdech pozdního středověku a raného novověku. A samozřejmě zdokonalení němčiny, v níž jsem si stále vědom značných rezerv, i když je mi souzena už řadu let,“ vysvětluje Bc. Jiří Málek. Využití možnosti k získání podobných zkušeností, jakých se mu jako aktérovi a nakonec též jednomu z hlavních protagonistů finále studentské soutěže Historie 2012 dostalo, doporučuje každému. „Mohu potvrdit, že za zkoušku to stojí. Proto s jejím podstoupením nikterak neváhejte,“ uzavírá.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015