Vítězné video opavských studentů míří do televize, do kin a do Paříže na mezinárodní zdravotnický kongres

čtvrtek 23. května 2013 7:57 Autor: Martin Kůs

2013 05 festival infarkt autori velkyPRAHA, OPAVA - Studenti prvního ročníku oboru Multimediální techniky Petr Ondráček a Jiří Grossmann získali za svůj snímek Infarkt hlavní cenu festivalu INFARKTFEST 2013. Ten skončil 15. května v pražském kině MAT na Karlově náměstí v Praze. Snímek nyní poputuje do kin, do televize a také Paříže, kde bude promítán na zdravotnickém kongresu EuroPCR.

S námětem a scénářem snímku přišel Jiří Grossmann a vytvořil tvůrčí dvojici s Petrem Ondráčkem, který se chopil kamery a střihu. V hlavní roli se představila teprve sedmiletá začínající herečka Adélka Hýžová, pro niž bylo filmové natáčení úplně prvním. „Na tvůrcích je zajímavé to, že jsou nejen studenti prvního ročníku, ale také, že ve dvojici zvládli produkční i postprodukční stránku,“ zdůrazňuje Mgr. Martin Petrásek z Ústavu fyziky Filozoficko-přírodovědecké fakulty, pedagog obou studentů, a dodává: „Taková tvůrčí univerzálnost je ostatně náplní studia oboru Multimediální techniky.“
Snímek se natáčel během jediného víkendu a postprodukce zabrala další dva týdny. Natáčelo se kinematografickou technikou, jako tělo kamery byla použita digitální zrcadlovka Canon 5D Mark III, zvuk byl zaznamenáván pouze v podobě ruchů do externího rekordéru a hudbu opatřili studenti s populárního hudebního archivu Jamendo. Finální verzi snímku, která odcestovala na soutěž do Paříže, můžete zhlédnout na kanále YouTube na adrese http://bit.ly/infarktfest.

Festival INFARKTFEST je prvním ročníkem festivalu velmi krátkých filmů v rámci kampaně JEDNEJ RYCHLE, ZACHRAŇ ŽIVOT, vyhlášené 11. února mezinárodní iniciativou Stent for Life (www.stentforlife.com), společnou koalicí Evropské asociace pro perkutánní kardiovaskulární intervenci (EAPCI), registrované pobočky Evropské kardiologické společnosti (ESC) a EuroPCR. Vítězné snímky tak dostanou prostor ve vysílání České televize, budou se promítat jako předfilm v českých kinech a především 21. května budou prezentovány v hlavním programu na pařížském kongresu pro zdravotnickou veřejnost EuroPCR.

Studijní obor Multimediální techniky (www.mmtech.cz) je oborem, který se věnuje moderním audiovizuálním technikám. Jako malá filmová, nebo spíše multimediální škola, se obsahově zaměřuje na komunikaci ve vědě, popularizaci vědy a moderní multimediální nástroje. Studenti se profilují jako univerzální tvůrčí osobnosti se silným zaměřením na přírodní vědy a s větším důrazem na fyziku. Stěžejními tématy jsou populárně-vědecký dokument, využití nových médií a poslední pokroky na poli audiovizuální techniky. Studenti se profilují v technické části studia ve směru filmovém, fotografickém anebo zvukovém. Absolventi najdou uplatnění jako pracovníci komunikace na institucích, ale v hojné míře se také věnují autorské práci a vlastní tvůrčí činnosti. Není výjimkou, že studenti pokračují také v navazujícím magisterském studiu na uměleckých vysokých školách u nás i v zahraničí.

V České republice kampaň JEDNEJ RYCHLE. ZACHRAŇ ŽIVOT a rovněž její festival INFARKTFEST probíhají pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR a České kardiologické společnosti.
Jejich cílem je v rámci kampaně zvyšovat povědomí o srdečním infarktu a snížit zbytečně vysoký počet úmrtí zapříčiněných infarktem, který je jedním z nejčastějších důvodů smrti v České republice, kde v jeho důsledku každý rok zemře okolo 17 000 lidí.

Cílem samotného festivalu je vybrat krátký film, který humornou formou upozorní na problematiku srdečního infarktu. Samotná kampaň cílí na čtyři kritické oblasti, které v případě srdečního infarktu hrají zcela zásadní roli: znalost příznaků, rychlé jednání, přivolání záchranky a zajištění nejvhodnější léčby. Kromě hlavní ceny festivalu pro Petra Ondráčka a Jiřího Grossmanna udělila porota i Cenu poroty pro nejlepší námět (video Alexe Vladimíra Pietera s názvem Heartmen) a Cenu poroty pro talent festivalu (studenti Střední umělecké školy v Liberci za snímek Test).2013 05 festival infarkt velky