O celostátní soutěž vyhlášenou katedrou financí měl zájem rekordní počet středoškolských studentů

pátek 31. května 2013 10:54 Autor: Martin Kůs

2013 05 vitezove souteze velkaKARVINÁ – Ani v letošním akademickém roce neporušila katedra financí Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné Slezské univerzity v Opavě svoji tradici a vyhlásila celostátní soutěž pro studenty středních škol s tematikou finanční gramotnosti. Cílem soutěže je nejen propagovat katedru financí a rozšířit povědomí o možnosti studia na Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné, ale především dát středoškolákům příležitost zamyslet se nad problematikou řízení osobních financí a získat za své názory odměnu. Každý rok je úkolem studentů napsat odbornou esej na aktuální téma. Pro rok 2013 bylo námětem práce „Jak by se měla chovat finančně gramotná rodina“.

„V rámci soutěže pro středoškolské studenty jsme letos obdrželi rekordních 126 esejí. Samotné hodnocení proběhlo ve třech kolech, přičemž do posledního kola postoupilo deset nejlepších prací,“ popsala hodnocení soutěžních prací Marcela Beránková z katedry financí. Těmi úplně nejlepšími se nakonec stal sedmnáctiletý Jiří Jirásek (SOŠ Net Office Orlová-Lutyně), který získal první místo a tím i finanční prémii ve výši 15 tisíc korun. Svěřil se, že esej pojal jako malý návod, jak by se měla finančně zodpovědná rodina chovat, a sepsal ji na základě svých osobních zkušeností a poznání. Mimochodem, Jiří Jirásek už má za sebou jeden úspěch v soutěži, v roce 2011 získal druhé místo s esejí na téma „Dobře se zadlužit je umění“. „Myslím si, že se finanční gramotnost dá dost obtížně nějak naučit. Člověk by měl sám poznat, jaké výdaje jsou rozumné, jaké už naopak nezbytné nejsou. Záleží na posouzení každého jednotlivce," uvedl Jiří Jirásek s tím, že i ve svém osobním životě se snaží zbytečně neutrácet. „Třeba nedávno jsem uvažoval o tom, že si pořídím mobil. Hodně o tom přemýšlím, nakonec to vypadá, že si jej asi odpustím. To je totiž právě taková investice, která až tak nezbytná a ani návratná určitě není," uvedl Jiří Jirásek, který by v budoucnu chtěl studovat finančnictví na Masarykově univerzitě v Brně, v rozhovoru pro Karvinský deník.
Druhý letos skončil Jiří Křenek (SOŠ Net Office Orlová-Lutyně) a třetí místo obsadil Denis Kupr (Českoslovanská akademie obchodní Dr. Edvarda Beneše Praha). Nejúspěšnější účastníci si posléze při slavnostním aktu v pobočce České národní banky v Ostravě převzali ceny z rukou doc. Ing. Lubomíra Lízala, Ph.D., člena bankovní rady České národní banky, doc. Ing. Daniela Stavárka, Ph.D., vedoucího katedry financí, a Ing. Iva Konkolského, vedoucího oddělení financování a státní pokladny odboru financí Krajského úřadu Moravskoslezského kraje.

Celostátní soutěž pro studenty středních škol s tematikou finanční gramotnosti vznikla v roce 2009. První dva ročníky byly pořádány ve spolupráci s Magistrátem města Karviné, v roce 2011 se partnerem soutěže stala Česká národní banka a Moravskoslezský kraj.