Nejmladší umělecký obor Filozoficko-přírodovědecké fakulty Audiovizuální tvorba má první absolventy

pondělí 10. června 2013 10:16 Autor: Martin Kůs

2013 06 Statnice3OPAVA - Na Ústavu bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty proběhly 6. června historicky první státní závěrečné zkoušky oboru Audiovizuální tvorba. Nejmladší umělecký obor na Slezské univerzitě má tak první absolventy – Kristinu Pupákovou, Markétu Sasínovou, Pavlínu Válkovou a Jiřího Vávru.

„Zkouška začala obhajobou absolventského projektu. Jiří Vávra s Mikulášem Odehnalem obhajovali projekt celovečerního dokumentárního filmu Tělo plné štěstí, Pavlína Válková představila dokument Nic mi nechybí, Markéta Sasínová fotografický katalog Filles Fatales s filmovým klipem Agáta a Kristina Pupáková, spolu se spoluautorkou díla Michaelou Horňákovou, dokumentární snímek Děti osudu,“ upřesňuje vedoucí oddělení Audiovizuální tvorby Mgr. Monika Horsáková. Po absolventských projektech přišly na řadu obhajoby bakalářských prací. Témata? Moderní komediální seriál (sitcom) a jeho aplikace v ČR, Godard a Truffaut: Nová vlna ve filmu a společnosti, Vliv médií na vývoj feminismu v postkomunistických zemích Evropy, Problematika filmové adaptace literárního díla.

2013 06 Statnice 2„Všichni autoři prokázali, že mají o témata hluboký zájem, některé práce si říkají o pokračování, některé dokonce o publikování,“ míní Monika Horsáková. Poslední překážkou k získání bakalářského titulu byla zkouška z Dějin české a světové kinematografie, Produkce audiovizuálního díla, Autorského práva a Současného českého jazyka v komunikaci. „Všichni studenti prokázali výbornou orientaci napříč filmovou historií, teorií filmu, produkcí i postprodukcí filmového díla nebo grantovou politikou na úrovni obcí, státu i Evropské unie,“ konstatuje dále. „Od začátku studia na Slezské univerzitě urazili kus cesty a věřím, že jsme jim otevřeli dostatek ‚dveří‘ k tomu, aby se na své filmařské, scenáristické, dramaturgické nebo produkční cestě dále zdokonalovali,“ uzavírá svůj pohled M. Horsáková.