Po bakalářské a magisterské složil Tomáš Pospěch v Opavě i zkoušku doktorskou. V oboru Tvůrčí fotografie první

čtvrtek 20. června 2013 11:38

2013-06-20 itf pospechDatum 19. června 2013 zůstane v zatím více než dvacetileté historii Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty zapsáno mezi těmi, která se považují za mezníková, a bude už natrvalo spojeno s první státní doktorskou zkouškou a obhajobou disertační práce. Obor Tvůrčí fotografie má prvního nositele titulu Ph.D. Stal se jím Tomáš Pospěch.

Za tímto základním konstatováním se ale skrývají další dosažené rozvojové mety pracoviště, které od počátku své existence celou Slezskou univerzitu nejvýrazněji mediálně zviditelňuje. Prvním absolventem doktorského studia na ITF je jeho odborný asistent, osobnost, která se tu začala formovat také už více než před dvěma desetiletími. Ve státnicové komisi pak usedla někdejší Pospěchova spolužačka, první absolventka magisterského studia Irena Armutidisová, dnes docentka, vedoucí kabinetu fotografie na Fakultě výtvarných umění Vysokého učení technického (VUT) v Brně a rovněž prorektorka VUT pro marketing a vnější vztahy.

Mezi jejími kolegy v komisi byli též prof. PhDr. Ing. Václav Macek, CSc., z Vysoké školy múzických umění v Bratislavě, oponent disertace, akad. malíř doc. Otakar Karlas z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze a doc. MgA. Pavel Mára z ITF. Všechny včetně školitele prof. PhDr. Vladimíra Birguse, vedoucího ITF, a omluveného oponenta prof. Mgr. Miroslava Vojtěchovského z Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, představil její předseda prof. Mgr. Jindřich Štreit z ITF. Veřejné části státní doktorské zkoušky a obhajoby disertační práce byli přítomni rovněž další pedagogové ITF.

Tvůrčí i odbornou práci kandidáta prezentoval v úvodu jeho školitel prof. V. Birgus. „Už před pěti lety jsme se těšili z přijetí Tomáše Pospěcha k doktorskému studiu. Bylo pro mě radostí ho vést, i když předkládaná práce Historiografie a kritika české fotografie 1938-2000 si svým širokým záběrem vyžádala po celou dobu vysoce intenzivní práci,“ uvedl V. Birgus na adresu T. Pospěcha, mimo jiné hlavního kurátora Pražského domu fotografie, nyní součásti Galerie hlavního města Prahy. Posléze sám kandidát upozornil, že na „potítku“ se na SU v Opavě ocitá již počtvrté. „Snad to bude po přijímačkách, bakalářské a magisterské zkoušce opravdu naposledy,“ řekl T. Pospěch (1974) a akcentoval své dlouholeté sepětí s ITF představující více než polovinu jeho života. Vždyť studovat do Opavy přišel z moravských Hranic jako ještě ne osmnáctiletý v roce 1992.

Představení pedagogické činnosti a fotografické práce provázela připomínka řady jeho knižně vydaných titulů. Mnohé se věnovaly rodným Hranicím (Hranická architektura 1815-1948, Židé na Hranicku, Orel, lev, svastika a hvězda, Pověsti Hranicka), mezi dalšími pak figurují třeba životní monografie J. Štreita, Ostrava Viktora Koláře, text k publikaci V. Birguse Cosi nevysvětlitelného nebo titul Tenkrát na Východě. K nim patří rovněž výstupy z projektů ITF Lidé Hlučínska devadesátých let 20. století, Zlín a jeho lidé a Opava na prahu nového tisícletí. „Dokládají prolínání autorské tvorby s teoretickou a publikační činností,“ shrnul kandidát.

Pozitivní hodnocení disertace i praktické práce v podobě předloženého souboru Bezúčelná procházka vyslechli členové komise od obou oponentů. U teoretické části ocenili její rozsah, originalitu, rovnováhu mezi faktografií a vlastním hodnocením, registr osobností i vyvození naprosto přesných závěrů, u praktické části autorův existencionální, meditační, nadčasový a vyhraněně kritický pohled na některé nepříliš lichotivé rysy naší národní povahy. Na dílčí výtky oponentů kandidát dokázal přesvědčivě reagovat. Po uspokojivém zodpovězení otázky z dějin fotografie, která mířila ke srovnávacímu pohledu na historiografii a kritiku slovenské fotografie v letech 1938-2000, mohl proto závěrečný verdikt členů komise vyznít jednoznačně pozitivně. Tomáš Pospěch při státní doktorské zkoušce i při obhajobě disertační práce uspěl.

Fotoreportáž z akce najdete na facebooku Slezské univerzity v Opavě.

Foto: Gratulace z pohledu na rozvoj Institutu tvůrčí fotografie (ITF) nejsymboličtější. První absolventka magisterského studia Tvůrčí fotografie v Opavě Irena Armutidisová, dnes docentka, vedoucí kabinetu fotografie na Fakultě výtvarných umění Vysokého učení technického (VUT) v Brně a současně prorektorka VUT pro marketing a vnější vztahy, blahopřeje prvnímu absolventovi doktorského studia na ITF Mgr. MgA. Tomáši Pospěchovi. 

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015