Promoce v Opavě: Filozoficko-přírodovědecká fakulta má nové bakaláře, magistry i absolventy doktorského studia

úterý 2. července 2013 8:05

2013-07-02 promoce FPFPrvními absolventy Slezské univerzity (SU) v letním termínu akademického roku 2012-2013 se stali ti, kdo úspěšně završili bakalářské, magisterské a doktorské studium na Filozoficko-přírodovědecké fakultě (FPF) v Opavě. Ve Sněmovním sále minoritského kláštera v sídelním městě SU se oficiální rozloučení s alma mater konalo 1. července v pěti bězích.

Magisterské promoce dopoledne zahájili absolventi oboru Knihovnictví se zaměřením na veřejné knihovny komunitního typu, a to jak v prezenční, tak v kombinované formě studia. Po nich přišli ke slovu jejich kolegové z příbuzného oboru Informační a knihovnická studia.

Jejich promoci ale předcházela ještě promoce doktorská. Diplom stvrzující přiznání titulu Ph.D. uváděného za jménem si z ní odnesla PhDr. Radmila Dluhošová, vedoucí kabinetu lektorských jazyků FPF a prorektorka SU pro studijní a sociální záležitosti, čerstvá absolventka studia oboru Korpusová lingvistika se zaměřením na konkrétní jazykovou skupinu (angličtina). Její disertační práci Culinary lexicon analysis vedl doc. PhDr. Pavel Kolář, CSc., vedoucí Ústavu cizích jazyků. Spolu s ní se doktorkou stala Mgr. Lenka Nováková, jejíž školitelkou v oboru Historie se zaměřením na české a československé dějiny byla prof. PhDr. Irena Korbelářová, Dr. (disertační práce Města a měšťanská společnost na hukvaldském panství v 17. a 18. století).

Diplomy posléze převzali i absolventi oborů Učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů pro střední školy v kombinacích čeština + angličtina, čeština + dějepis, matematika + angličtina, matematika + dějepis a dále magistři ze společenskovědních disciplín Archeologie, Historie, Kulturní dějiny a Ochrana kulturního dědictví. Titul MgA. získali dva absolventi oboru Tvůrčí fotografie. Všem, pro něž byla promoce posledním kontaktem se SU před nástupem do praxe, blahopřáli rektor prof. PhDr. Rudolf Žáček, Dr., a děkan FPF prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc.

Odpoledne byly na programu dvě bakalářské promoce, plně vyhrazené pro absolventy oboru Lázeňství a turismus, který na FPF garantuje Ústav gastronomie, lázeňství a turismu. Mezi téměř pěti desítkami nových bakalářek zůstal osamocen jediný absolvent, Jan Prášil z Opavy.

V první den promocí FPF bylo předáno deset červených diplomů těm, kdo si během studia počínali nejlépe a dokázali absolvovat s vyznamenáním. Největší počet takto oceněných zaznamenal obor Knihovnictví se zaměřením na veřejné knihovny komunitního typu.

Fotoreportáž z promocí 1. července a 2. července najdete na facebooku Slezské univerzity v Opavě.