Po promocích absolventů prezenčního studia Veřejné správy a regionální politiky zářily i tři sestry Machalovy

čtvrtek 4. července 2013 7:49

2013-07-04 promoce machalovaObyčejný, ale přesto jedinečný a hlavně krásný rodinný příběh se 3. července odehrál při promoci absolventů prezenčního studia oboru Veřejná správa a regionální politika. Jeho protagonistkami se stalo náhodně objevené trio sester Machalových z Liptálu na Vsetínsku. Jedna z nich, Alena, jak se ukázalo prostřední, si z Opavy odvezla bakalářský diplom.

Vše ale „zavinilo“ její o pět minut mladší dvojče Iva. Mezi fotografujícími se totiž dostala do blízkosti toho, kdo promoce dokumentuje pro Slezskou univerzitu. Nebyla k přehlédnutí, a když objektiv univerzitního fotoaparátu „prozkoumal“ všechny k předání diplomů seřazené absolventy, našel dívku, jí k nerozeznání podobnou. Předem netušený příběh tedy mohl bez velkého otálení začít.

„Alena to má dnes za sebou, já budu mít promoci už příští týden na Univerzitě Palackého v Olomouci,“ prozradila Iva, která vystudovala bakalářský obor Radiologický asistent a brzy nastoupí do Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. „Navazující magisterský obor jsem na Univerzitě Palackého nenašla, snad se tady má objevit v nejbližších letech. Pak bych zřejmě zkusila kombinovanou formu studia, ale to se teprve uvidí,“ řekla o svých plánech.

Sestry Machalovy rozdělily při volbě vysokoškolského studia svou přízeň mezi tři univerzity. Nejstarší Lucie, absolventka učitelství pro I. stupeň základní školy na Univerzitě Palackého, stihla od promoce přivést na svět dva potomky a jako elementaristka je ve svém působišti ve Vizovicích spokojená. „Děti jak doma, tak ve škole poslouchají, tak co bych si mohla přát víc,“ reagovala na projevený zájem o svou přítomnost na Aleniných promocích. „Ani se tomu nechce věřit, ale má praxe, samozřejmě včetně mateřské, trvá už patnáct let,“ dodala se smíchem, když byl odhalen úplně špatný odhad jejího věku ze strany autora těchto řádků.

Proč však byly výše jmenovány univerzity tři? Tou poslední je Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, kam Alena, čerstvá absolventka Fakulty veřejných politik Slezské univerzity v Opavě, po prázdninách nastoupí do kombinované formy navazujícího magisterského studia. „Získala nabídku na práci v blízkých Slušovicích, kterou se rozhodla neodmítnout. V dnešní době se tomu jistě nebude nikdo divit,“ vysvětlil její otec, pochopitelně stejně jako všichni ostatní přítomní rodinní příslušníci zářící „obyčejným“ lidským štěstím. Alenu, intenzivně se zabývající organizací další dokumentace slavnostních chvil, jsme nechali, aby si je prožila naplno. Iva však ještě stihla prozradit, že dvojčata si v kolonce narození píší i pro Slezskou univerzitu historický rok 1990.