Studium na Matematickém ústavu otevírá absolventům dveře k vědě, ale i k širokému uplatnění v praxi

pondělí 8. července 2013 9:56

2013-07-08 promoce muMatematický ústav (MÚ) v Opavě počítá sice každý rok své absolventy jen na desítky, zato ti, kdo se mezi ně zařadí, mají o společenské uplatnění postaráno. „Za posledních sedm let se nestalo, že by někdo po absolutoriu studia matematiky u nás nezískal v praxi odpovídající místo,“ konstatoval při promocích 4. července prof. RNDr. Jaroslav Smítal, DrSc.

Jmenovaný ředitel MÚ ve svých vystoupeních k absolventům nikdy nezapomene poděkovat za to, že si ke studiu vybrali právě Slezskou univerzitu v Opavě. Této volby pochopitelně nelitovali ani čerství absolventi několika oborů všech stupňů studia ve studijním programu Matematika, kteří z jeho rukou převzali po složení slibu diplomy zatím naposledy. „Jsou vám odměnou za projevený talent, ale také notnou dávku studijní vytrvalosti,“ řekl prof. Smítal.

Mezi absolventy bakalářského studia si zvláštní zmínku zasluhuje Martina Hylšová z Opavy, vážně zrakově limitovaná, která v průběhu studia využívala též pomoci studijních asistentů. „Matematiku mám ráda od základní školy a studium zvoleného oboru nejen splnilo mé představy, ale dalo mi i něco víc,“ reagovala Martina už dříve na otázku, proč si vybrala právě Matematický ústav. „Je jasné, že jsem musela vyvíjet mnohem větší úsilí než spolužáci bez zdravotního handicapu, ale to pro mě nebylo na univerzitě ničím novým,“ zhodnotila s vědomím, že stejné to bylo už na základní a střední škole.

Další z letošních velkých dnů prožívala při promoci absolventka magisterského studia oboru Matematická analýza a navíc rigorózní zkoušky, která ji opravňuje přidávat před jméno titul doktorky přírodních věd (RNDr.), Jana Doleželová z Ostravy. Po květnovém vítězství ve finále česko-slovenské soutěže ve studentské vědecké odborné činnosti a stejně úspěšných červnových státnicích a obhajobě bude na MÚ po prázdninách pokračovat v doktorském studiu. Matematice je ovšem připravena věnovat i část nastupujícího volna. „V červenci se zúčastním letní školy na Baltu, v září podobné setkání pořádá přímo opavský ústav. K němu ještě přidám Visegrádskou konferenci v polském Olštýně,“ nechala Jana nahlédnout do svých nejbližších profesních plánů.

Závěrečné řádky patří dvěma absolventům doktorského studia, kteří z promoce odcházeli s titulem Ph.D. Získali ho Mgr. Tomáš Konderla z Opavy a RNDr. Lenka Rucká z Vítkova, oba v oboru Matematická analýza. Od roku 2000, kdy na titul Ph.D. v tomto oboru dosáhli Marta Babilonová (dnes již doc. Marta Štefánková, vedoucí oddělení reálné analýzy a dynamických systémů) a Karel Hasík (dnes vědecko-pedagogický pracovník téhož oddělení), vychoval v něm MÚ už téměř dvě desítky mladých osobností. A ti, kdo by je chtěli následovat, mají v Opavě cestu ke vědě vždy dokořán otevřenou.

Fotoreportáž z promoce najdete na facebooku Slezské univerzity v Opavě.