„Promoce jsou koncem věku nevinnosti a počátkem věku prozření,“ řekl absolventům děkan karvinské fakulty

pátek 12. července 2013 8:59

2013-07-12 promoce OPFČervnové a červencové promoce na Slezské univerzitě konané již dříve postupně v Táboře, v Trutnově a v Opavě vyvrcholily 10. a 11. července na Obchodně podnikatelské fakultě (OPF) v Karviné. Aby byl dějištěm předávání bakalářských, magisterských a doktorských diplomů, zaplnil se Velký sál hlavní budovy na Univerzitním náměstí šestkrát.

Ke studentům, z nichž se během promočního aktu stali absolventi, pokaždé promluvil děkan OPF doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D. Promoci označil za událost, která pro její hlavní aktéry znamená konec věku nevinnosti a počátek věku prozření. „Jsem plně přesvědčen, že pro střet s realitou našeho i zahraničního trhu práce odcházíte dobře připraveni,“ uvedl doc. P. Tuleja, ale absolventy bakalářského a magisterského studia vedl také k zamyšlení nad poločasem či třetinou jejich zápasu o vysokoškolské vzdělání. „Promoci tedy chápejte i jako velkou výzvu pro další život,“ prohlásil před slibem a předáním diplomů.

Všechny povinnosti nutné k udělení titulu bakalář splnilo na OPF ve studijních programech, jimiž jsou Hospodářská politika a správa, Ekonomika a management, Systémové inženýrství a informatika a Gastronomie, hotelnictví a turismus, 457 posluchačů. A dvěma studentkám, Jitce Bojtošové v kombinované formě oboru Marketing a management a Markétě Bergerové v prezenční formě oboru Účetnictví a daně, se dokonce podařilo projít veškerými nástrahami s vyznamenáním, za což byly odměněny červenými diplomy. „Děkujeme Vám za to, že jsme tam, kde teď jsme,“ zaznělo v poděkování absolventů pedagogům, rodičům a všem blízkým.

Druhý den zahájily za účasti rektora Slezské univerzity v Opavě prof. PhDr. Rudolfa Žáčka, Dr., tradiční akademickou slavnost promoce doktorské. Doktorský studijní obor Podniková ekonomika a management absolvovalo sedm posluchačů, mezi nimi i takoví, kteří už nejsou informovanější veřejnosti neznámí. Vždyť Mgr. Ing. Roman Šperka a Ing. Iveta Řepková se před časem vydali na akademickou dráhu a oba působí na OPF (prvně jmenovaný na katedře informatiky, druhá na katedře financí). Ing. Jiří Štindl pak se SU dlouhodobě spolupracuje z postu zástupce ředitele Střední školy hotelnictví a služeb a Vyšší odborné školy v Opavě.

Také v dlouhé řadě 214 nových inženýrů byli tři absolventi, jimž děkan doc. P. Tuleja rád předal červený diplom; Lucie Tomanová, Darina Turoňová a Lukáš Dziadek si ho rozhodně zasloužili. Navíc dva posledně jmenovaní získali též ocenění za nejlepší diplomovou práci. D. Turoňová v oboru Finance, L. Dziadek v oboru Manažerská informatika. Stejně úspěšně si v soutěži o nejlepší diplomovou práci vedli Hana Domanská (obor Bankovnictví), Markéta Szczepaniková (obor Veřejná ekonomika a správa), Marcel Šmek (Ekonomika podnikání v obchodě a službách) a Jakub Kráčmar (Marketing a management).

„Volby studovat na Obchodně podnikatelské fakultě rozhodně nelituji,“ uvedl karvinský rodák Ing. L. Dziadek s tím, že úvahu o doktorském studiu, samozřejmě též „doma“, pokládá za jednu z možných dalších cest. „Začal jsem už ale pracovat v soukromé firmě a stejnou důležitost přikládám budování vlastního zázemí a založení rodiny,“ dodal absolvent, jenž trisemestr akademického roku 2011-2012 strávil v rámci programu Erasmus v Coventry.

Nositelé titulu Ph.D. oprávněně veřejně poděkovali profesorům V. Balharovi, J. Ramíkovi a K. Skokanovi a doc. P. Pellešové, magistři si slíbili, že se pokusí „dobýt svět a ředitelovat zeměkouli tak, aby se na ní dobře žilo“. „S tím ale začneme teprve zítra, dnes pojďme slavit,“ prohlásila za ně jejich mluvčí a symbolicky tím ukončila působivá promoční setkání členů akademické obce OPF a SU se širokou veřejností.

Fotoreportáž z promocí 10. července a 11. července najdete na facebooku Slezské univerzity v Opavě.