Podniková ekonomika a management: na doktorské studium lze podat přihlášku do poloviny srpna

úterý 16. července 2013 8:51

2013-07-16 drstudkiPrvní absolventku má doktorský studijní obor Podniková ekonomika a management už téměř šest let, které uplynuly od obhajoby disertace Analýza faktorů ovlivňujících rozvoj malého a středního podnikání v Moravskoslezském kraji Ing. Jarmily Šebestové. Jmenovaná dnes působí na katedře managementu OPF a má více než tři desítky následovníků.

Uvedený obor nabízí Obchodně podnikatelská fakulta (OPF) v Karviné od akademického roku 2004-2005 a garantuje ho Ústav doktorských studií, v jehož vedení letos prof. RNDr. Jaroslava Ramíka, CSc., vystřídal prof. Ing. Karel Skokan, Ph.D. Zájemci o studium z řad absolventů magisterského, případně navazujícího magisterského studia programu Ekonomika a management nebo studia ekvivalentního studijního programu, se mohou přihlásit v termínu do 16. srpna. Do přihlášky je potřebné uvést zvolené téma disertační práce. Ústní přijímací zkoušky se budou konat 12. září.

Povinné předměty 3-4letého studia představují Ekonomická teorie a Matematicko-statistické metody v ekonomii. K nim si posluchač volí minimálně dva další předměty z nabídky devíti možných. Mezi jeho standardními povinnostmi figurují rovněž prokázání znalostí odborné terminologie v cizím jazyce, publikační činnost v podobě dvou článků v odborných nebo vědeckých časopisech, účast na vědecké konferenci a semináři, zahraniční studijní pobyt jako volitelná studijní aktivita a konečně zapojení do výzkumu. Proto předpoklady k samostatné vědecké práci prověřuje už přijímací zkouška před přijímací komisí.

V oblasti ekonomické teorie se ověřují znalosti v rozsahu pokročilého kurzu mikroekonomie a makroekonomie, matematicko-statistických metod a zvoleného oboru. Součástí přijímací zkoušky je též rozprava k tématu disertační práce na základě tezí, které uchazeč v přihlášce ke studiu uvedl. Jazykovou zkoušku, jež může být uznána v případě předložení úředně ověřeného dokladu o vykonání základní státní jazykové zkoušky nebo ekvivalentní zkoušky z angličtiny, tvoří jednak úvodní četba odborného textu a jeho překlad, jednak následná rozprava k tématu práce.

OPF se snaží doktorandům vycházet maximálně vstříc a vytvářet pro ně takové prostředí, aby rostoucí nároky na studium mohli úspěšně zvládat. Jednou z platforem k prezentaci jejich aktuálních odborných výsledků je v podzimním termínu každoročně pořádaná mezinárodní konference doktorandů a mladých vědeckých pracovníků. Z konference vychází recenzovaný výstup. Jinou vhodnou příležitost k publikování nabízí vědecké periodikum Acta academica karviniensia či časopis E + M Ekonomie a Management, na jehož čtvrtletním vydávání se s osmi dalšími českými a slovenskými partnery OPF podílí. Vedle disciplín, jež uvádí jeho název, jsou zájmovými tematickými okruhy časopisu rovněž ekonomika podniku, marketing, finance a bankovnictví, účetní a daňová problematika a statistika, tedy právě ty odborné oblasti, jejichž výuku jednotlivé katedry OPF garantují.

Více potřebných informací, a to včetně seznamu literatury doporučené k přijímacímu řízení a rámcových témat disertačních prací vypsaných 13 školiteli pro akademický rok 2013-2014, získají zájemci o doktorské studium zde.

Foto: Při červencových promocích na Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné získalo diplomy sedm absolventů doktorského studia oboru Podniková ekonomika a management.