Lucie Fojtíková připravuje jako dramaturgyně svoji první inscenaci s divadlem

čtvrtek 1. srpna 2013 8:47 Autor: Martin Kůs

2013 08 Lucie fojtikova portretOPAVA, OSTRAVA - Nedávná posluchačka bakalářského studia oboru Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo Lucie Fojtíková o sobě dala během studií vědět hned několikrát. Její jméno si asi nejvíce pamatujeme z listopadového festivalu (nejen) studentského divadla Na cestě, který, coby „třeťačka“, připravovala se svými spolužáky. Dnes už má za sebou úspěšně zvládnuté státnice. Zatímco čerstvý vysokoškolský diplom potvrzující titul bakaláře odpočívá doma, o jeho majitelce se to rozhodně říci nedá.

Místo do prázdnin se Lucie naplno vrhla do práce. Studiem nabyté znalosti teď využívá na své první „štaci“: „Divadlo, s nímž v současné době spolupracuji jako dramaturg, se jmenuje PAST – Profesionálně Amatérský Studentský Teátr. Jedná se o amatérské, možno říci studentské divadlo s vizí stálé scény v Ostravě,“ naznačuje Lucie svoji největší prázdninovou aktivitu a dodává: „PAST už má za sebou první úspěšnou premiéru, a to dramatizaci Čechovovy povídky s názvem Ironie osudu.“ Hned po prázdninách začne Lucie s divadelníky připravovat první společnou inscenaci. Jaká bude, prý ale zatím neprozradí, jen to, že by měla směřovat hlavně na diváky ve věku herců, tedy studenty. V každém případě PAST pozve své diváky na místo, kde to divadelním duchem přímo dýchá: „Prostory, v nichž fungujeme, jsou Stará Aréna na Masarykově náměstí. Je to úžasné místo s divadelní minulostí, kde se divadlo hraje už od padesátých let a kde sídlilo proslulé Divadlo hudby či Komorní scéna Aréna,“ připomíná Lucie.

2013 08 Lucie fojtikova premieraPouta se Slezskou univerzitou ale Lucie nepřetrhla. Naopak. Nadále spolupracuje s lidmi, které při studiu poznala. „Určitě bych zmínila spolupráci s Blankou Fišerovou na projektu Poezie v barvách - Poesía en Colores. Jedná se o hudebně-literární večery s propojením hudby a poezie. Večery se konají v Hudebním oddělení Knihovny města Ostravy,“ říká Lucie Fojtíková. Poezie byla také součástí programu nedávného Festivalu v ulicích. Tady byla představena nová hra Blanky Fišerové Už umři, mami! v režii Jany Janěkové. „I když se jednalo o inscenované čtení, bylo úžasné být u toho. Sledovat práci režisérky a hereček na hře, která pojednává o vztazích matek a dcer. Dramata pouze pro herečky jsou dnes v podstatě vzácností,“ vrací se k zážitku Lucie.

O prázdninách chce Lucie stihnout ještě jednu důležitou věc. Ráda by zvládla přijímačky k navazujícímu magisterskému studiu. Své šance na přijetí sice nedokáže odhadnout, ostatně ještě ji čekají talentové zkoušky a přijímací pohovor, ale na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity by ráda studovala dál. „Studium na FPF bylo pro mé současné aktivity směrodatným. Obor Kulturní dramaturgie mi nabídl mnoho úžasných nejen studijních možností a setkání. Pokud se podaří, určitě bych ve studiu na Slezské univerzitě velice ráda pokračovala. Stále je to místo, které má studentům, co nabídnout,“ soudí závěrem Lucie Fojtíková.