Manažerská informatika připravuje odborníky na IT se schopností postavit a řídit malé a střední firmy a organizace

středa 21. srpna 2013 8:51 Autor: Martin Kůs

2013 08 KarvinaKARVINÁ - Spojení perspektivní technologie se znalostmi ekonomie. Tak by se dal charakterizovat profil studijního oboru Manažerská informatika, který jako bakalářský i magisterský v prezenční i kombinované formě studia nabízí zájemcům Katedra informatiky Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné Slezské univerzity v Opavě.

Absolvent bakalářského programu je prioritně připravován k praktickému uplatnění na středním a nižším stupni řízení v oblasti malých a středních organizací se zaměřením na informační systémy a informační technologie, a to jak v podnikatelském sektoru, tak v neziskových organizacích i veřejné správě. „V rámci ekonomické specializace absolvent získá základní znalosti z mikro/makroekonomie, marketingu, managementu a účetnictví, ale profesně se dotkne také oblasti sociálních věd, obchodního práva, fungování veřejné správy, neziskových organizací a daňové politiky,“ říká Ing. Dominik Vymětal, DrSc., vedoucí katedry.

V navazujícím magisterském stupni, kdy absolvent dosáhne titulu inženýra, získá posluchač všechny předpoklady koncipovat a řídit malé a střední firmy a organizace. „Dokáže vytvářet aplikační programové vybavení využitelné zejména při realizaci informačních a řídicích systémů a postupně se může vypracovat na poradce v oblasti informačních systémů. Je připravován pro provoz systémů řízení z pohledu managementu firmy a zvládnutí manažerských aspektů informačních systémů a jejich implementaci v oblasti podnikového řízení,“ konkretizuje doktor Vymětal a dodává, že pro nový studijní plán oboru získala fakulta akreditaci na šest let. Navíc znatelně ubylo předmětů, nikoli však na úkor kvality. „Byla odstraněna celá řada duplicit a naopak přidány dva nové volitelné předměty, a to Modelování ekonomických systémů a Databázové systémy v CRM.  Studovat ale bude muset každý sám,“ konstatuje vedoucí katedry.

Ve výuce je hlavní důraz kladen na informatické studium, tedy znalosti a dovednosti v programování a při realizaci programových systémů. Významné jsou také praktické dovednosti související s využitím počítačové techniky a příslušného software. Jak už bylo řečeno, manažersky je absolvent schopen řídit malé a střední kolektivy v rámci projektového řízení, procesního provozu firmy nebo provozu a administrace informačních systémů a také internetovských aplikací. „Student má možnost během studia získat také profesně důležité certifikáty, které mu usnadní pozici na trhu práce. Je to zejména Diploma Supplement Label, tedy dodatek k diplomu, dále pak Oracle Academy, Cisco Network Academy a další certifikáty v rámci projektů zaměřených na inovaci vzdělávání katedrou informatiky,“ zdůrazňuje další možnosti studia doktor Vymětal.

Podrobnosti o oboru Manažerská informatika, ale i dalších možnostech studia na Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné najdou zájemci na webu http://www.slu.cz/opf/cz/uchazeci