Aktivity polských studentů Institutu tvůrčí fotografie patří k tomu nejlepšímu, co toto pracoviště vykazuje

pondělí 26. srpna 2013 8:25

2013-08-26 rafal-milach-mizejici-cirkus-3aDlouhodobě mimořádné postavení si mezi ostatními studenty Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty udržují polští posluchači. A neplatí to pouze z pohledu na jejich vysoký počet. Mnohem podstatnější je jejich vlastní tvorba a organizátorské aktivity, které ve vztahu k ní vyvíjejí. Přímo čítankovým příkladem jsou studenti z Białystoku.

V rámci festivalu Białystok Interphoto teď připravili výstavu polských posluchačů ITF, jež 2. září společně zahájí umělecký ředitel festivalu Grzegorz Jarmocewicz a vedoucí ITF Vladimír Birgus. Ve výstavních prostorách (Hala Wystawowa) Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej bude soubor INSIDE/OUTSIDE, jehož přípravu podpořilo České centrum ve Varšavě, představen až do konce září.

Vystoupení polských studentů ITF jsou v jejich rodné zemi spojována pokaždé se značným očekáváním, která se naplňují jak intenzitou zájmu návštěvníků, tak mediálního ohlasu. Máme dosud v paměti výjimečný počin z jara 2010 v podobě výstavy v Galerii Rondo Sztuki v centru Katovic, kterou pořádající a prezentující se polští posluchači ITF věnovali Piotru Szymonovi (1957-2005), jenž většinu z nich na studia do Opavy přivedl. Sám byl jedním z prvních polských absolventů magisterského studia na ITF, kde poté působil i pedagogicky (dnes ho v tomto ohledu následuje Rafał Milach). P. Szymon se do historie Slezské univerzity (SU) zapsal jako autor cyklu Kalwaria Zebrzydowska, v němž zachytil atmosféru poutí poblíž Wadowic, rodiště papeže Jana Pavla II. Fotografie z něj posloužily též jako oficiální dar při předání Zlaté medaile SU papeži v červnu 1999. Za přípravu tohoto daru, jenž se stal součástí sbírek vatikánských paláců, byl P. Szymon v únoru 2000 oceněn Bronzovou medailí SU.

Přes svou ojedinělost není P. Szymon jediným polským studentem či absolventem ITF, kdo by si v této souvislosti nezasluhoval samostatnou zmínku. Podstatně mladší Tomasz Lazar (1985) ze Szczecina získal vloni druhou cenu v kategorii „Lidé ve zprávách“ v nejprestižnější světové novinářské soutěži World Press Photo. O rok dříve se Tomasz Wiech z Krakova stal finalistou Leica Oskar Barnack Award. Tento úspěch tak přiřadil k 3. ceně z World Press Photo z roku 2009. Absolutní vítězství v soutěži Evropské unie Breaking Stereotypes si v roce 2007 odnesl Krzysztof Gołuch z Knurówa.

Svébytným fenoménem polské fotografie je již vzpomenutý Rafał Milach (1978). Rodák z Gliwic, který bakalářské studium na ITF absolvoval právě před deseti lety (v současnosti je tu posluchačem doktorského studia a společně s ním též jeho krajané Krzysztof Szewczyk z Katovic a Krzysztof Wlodek z Krakova), triumfoval ve World Press Photo v únoru 2008, kdy se v kategorii Umění těšil z prvenství za cyklus snímků Mizející cirkus z prostředí někdejšího cirkusového městečka Julinek. Nejlepšími absolventy ITF se v letech 2006 a 2007 stali Grzegorz Klatka a Andrzej Kramarz, v jedinečného tvůrce se vypracoval i Arkadiusz Gola působící v Zabrze, v Opavě dobře známý svou výstavou „Hraniční stavy“ konanou v červnu 2011 v Galerii Gottfrei.

Pokud jde konkrétně o kulturně čilý Białystok, studuje nyní na ITF hned několik posluchačů z tohoto města, v němž se setkávají a prolínají aktuální tendence polské, litevské, běloruské i ukrajinské fotografie. Marcel Borowski, Katarzyna Hanusz-Oleksy, Artur Reszko… Proč studium v Opavě mladé fotografy z poměrně vzdáleného města ležícího takřka na polsko-běloruských hranicích přitahuje? „Jednak má už naše pracoviště velmi dobrý zvuk v celém Polsku, jednak jsme právě v Białystoku při četných cestách do Litvy objevili živnou půdu pro ony kulturní proudy, které jsou z hlediska tvůrčí diskuse i ve výtvarném umění tak potřebné,“ nabízí odpověď prof. PhDr. Vladimír Birgus a těší se z toho, že o jeho Institutu, a samozřejmě SU, se bude v nástupu do nového akademického roku znovu v pozitivním smyslu mluvit.

Foto: Mgr. BcA. Rafał Milach (pedagog a posluchač doktorského studia na ITF)- Mizející cirkus 3 z cyklu oceněného na World Press Photo 2007.