Po srpnových státnicích se počet absolventů bakalářského studijního oboru Hotelnictví přiblíží třem stovkám

úterý 27. srpna 2013 11:37

2013-08-27 statnice hsUž deset let je na Střední škole hotelnictví a služeb a Vyšší odborné škole v Opavě vyučován studijní obor Hotelnictví. Děje se tak od počátku ve spolupráci s Obchodně podnikatelskou fakultou (OPF) v Karviné. První bakaláři obor absolvovali v roce 2006 a po probíhajících státnicích (27. a 30. srpna) se celkový počet absolventů navýší na téměř tři stovky.

V okamžicích, kdy státnicová komise, jíž v obou uvedených termínech předsedá doc. Ing. Pavlína Pellešová, Ph.D., z OPF začala v budově na Praskově ulici v Opavě intenzivně pracovat, to potvrdil zástupce ředitele školy pro bakalářské studium Ing. Petr Janík. „Dnes před ní předstoupí 11 uchazečů, ve druhém pátečním termínu jich bude o pět víc,“ dodal s tím, že OPF a Střední škola hotelnictví a služeb (SŠHS) a Vyšší odborná škola (VOŠ) jsou v komisi zastoupeni dvěma členy. Za OPF v ní vedle doc. P. Pellešové pracuje Ing. Miroslava Kostková, Ph.D., za SŠHŠ a VOŠ pak její ředitel Mgr. Jiří Honka a zástupce ředitele pro vyšší odborné vzdělávání Ing. Jiří Štindl, Ph.D., jen nedávný absolvent doktorského studia oboru Podniková ekonomika a management na OPF.

Desetiletí oboru Hotelnictví není ale jediným mezníkem, který si SŠHŠ a VOŠ Opava letos připomíná. Do přímého kontaktu se Slezskou univerzitou (SU) se totiž, ještě jako Hotelová škola v Opavě, dostala mnohem dříve, konkrétně v první polovině devadesátých let minulého století. Tehdy šlo o dislokaci některých školských zařízení na území města, a to prvořadě v souvislosti se zajištěním příštího rozvoje mladé vysoké školy. SU tak od ní získala budovu na Masarykově ulici, kterou posléze rekonstruovala, citované střední škole připadl v roce 1993 objekt známý jako Zelený jelen na Náměstí Svobody.

O tři roky později se dnešní SŠHŠ a VOŠ (tento název užívá od roku 2011 po splynutí Vyšší odborné školy a Hotelové školy) stala vůbec prvním subjektem na Opavsku, jenž si vydobyl oprávnění poskytovat vyšší odborné vzdělání. Výuku oborů VOŠ - Rozvoj a řízení regionální turistiky a Řízení hotelového provozu - tak lze považovat za další etapu rozvoje školy vedoucího k akreditaci bakalářského studia.

Pro budoucí bakaláře jsou v rekonstruovaném objektu na Praskově ulici vytvořeny dobré podmínky včetně potřebného zázemí pro odbornou výuku. I posluchárna U11, v níž státnice probíhají, splňuje jak technickým vybavením, tak estetickým vzhledem veškeré požadavky k tomu, aby tu studenti mohli udělat rozhodující krok k dosažení titulu. Prvními z uchazečů, kteří usilovali o to, aby členy komise přesvědčili, že jejich znalosti je k tomu opravňují, byli 27. srpna Klára Bocanová, Klára Fojtíková, Jindřich Klazar a Denisa Kozáková. Tak J. Klazar reagoval na dotazy vznesené k bakalářské práci věnované problematice diferenciace a kategorizace hotelových zařízení v Hradci Králové, předmětem závěrečné práce D. Kozákové byly zase služby nabízené hotelem Apollo ve Valašském Meziříčí.

Aby SŠHŠ a VOŠ mohla i v budoucnosti naplňovat své poslání v podobě nabídky učebních a maturitních oborů, vyššího odborného vzdělávání až k vysokoškolskému studiu bakalářského stupně stále kvalitněji a v plném souladu s nejaktuálnějšími společenskými potřebami, řeší v současné době (vymezené srpnem 2012 až červencem 2014) v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost projekt, jehož základním cílem je modernizace výuky gastronomie, hotelnictví a turismu. Řešitelé jím za podpory Evropského sociálního fondu a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky ve spolupráci a v součinnosti s řadou přizvaných odborníků z praxe prioritně sledují inovaci obsahu, metodiky a organizace výuky ve vzdělávacích programech vyššího odborného vzdělávání.

Fotoreportáž z události na facebooku Slezské univerzity v Opavě.