Tajemnými místy provedou Opavany také studenti historie

úterý 10. září 2013 13:57 Autor: Martin Kůs

2013 09 Den evrop dedictvi 2OPAVA – Jako průvodci nebo lektoři se na blížícím se opavském Dni evropského dědictví v sobotu 14. září představí také studenti nebo absolventi Ústavu historických věd (ÚHV) Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Například ojedinělou Švédskou kaplí v Ratibořské ulici bude návštěvníky provázet posluchačka doktorského studia Mgr. Hana Miketová.

„Švédská kaple bude otevřena od devíti do osmnácti hodin. Jedna komentovaná prohlídka trvá přibližně hodinu, a tak bude nutné, aby si návštěvníci předem obstarali časovou vstupenku. Jinak si mohou prostory kaple prohlédnout i sami, ale to už bude bez komentáře,“ říká ke Dni evropského dědictví ve Švédské kapli průvodkyně. My ještě doplníme, že časové vstupenky a další materiály pro všechny připravované prohlídky a exkurze jsou k dispozici v Informačním centru na Horním náměstí (zadní trakt Hlásky).

Hanka si ale ze Švédské kaple odběhne také do své „mateřské“ stálé expozice Cesta města opavského Obecního domu. „Zde budu mít komentovanou prohlídku ve 13 hodin. Po tu dobu mne ve Švédské kapli zastoupí kolega Petr Waleczko, také student ústavu historických věd,“ vysvětluje.

To ale neznamená, že expozice Cesta města bude přístupná jen po dobu této prohlídky. Naopak, otevřeno bude celý den a na návštěvníky zde čeká nejen výstava o historickém vývoji Opavy, ale také hraní si. Společně s absolventkou ÚHV Mgr. Simonou Juchelkovou a současnými studenty, kteří budou v rolích kustodů, čeká především dospělé poznávací exkurze, kdy budou porovnávat objekty a místa svého města v minulosti a dnes.

Podobně jako Švédská kaple nebo Obecní dům budou 14. září otevřeny i další památky, a to nejen v Opavě, ale i jinde. Navštívit tak budeme moci například Výstavní budovu Slezského zemského muzea, kapli Panny Marie Lurdské v Malých Hošticích, kostel sv. Hedviky a tamní Památník padlým, kostel sv. Václava a bývalý dominikánský klášter (provádí další z absolventek univerzity Mgr. Petra Kaniová) či Střední školu průmyslovou a uměleckou. Z jiného úhlu se návštěvníci podívají také na Městský hřbitov v Opavě nebo na opavský židovský hřbitov. Průvodcem jim zde bude Mgr. Zdeněk Kravar, Ph.D., který je seznámí se zajímavými osobnostmi opavské historie.