„Po třech dnech výuky se nikde extra neztrácím,“ říká nová studentka Matematického ústavu Kristýna Tylečková

pátek 27. září 2013 9:05

2013-09-27 mu kristyna tyleckovaPřed posluchárnu v budově na Olbrichově ul. přišla prvačka Matematického ústavu (MÚ) v Opavě, kde si zvolila obor Obecná matematika se segmentem Fyzika, s velkým časovým předstihem. Takovým, že její trpělivost oslovila a vedla v třetí den výuky k improvizovanému setkání, jež vyplnilo čas do příchodu vyučující RNDr. Jany Dvořákové, Ph.D.

Matematiku má Kristýna Tylečková z obce Lubojaty na Novojičínsku, letošní absolventka Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci, ráda od základky, což výrazně ovlivnilo také volbu jejího středoškolského a nyní vysokoškolského studia. A protože je jejím dalším zájmem kreslení, které pěstovala v základní umělecké škole, hlásila se nejprve na kombinaci výtvarná výchova - matematika na Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, kam jí ovšem z kapacitních důvodů nevzali. Mezi dalšími možnostmi pak už zvítězil MÚ Slezské univerzity. Nikoliv jen proto, že přijetí sem není podmíněno žádnou přijímací zkouškou.

„Původně jsem zamýšlela kombinovat vybraný obor s dějepisem, ale posléze přišla z Opavy zpráva, že ze tří možností zůstaly jen dvě, fyzika a informatika. Právě dějepis odpadl,“ netají Kristýna a zásluhu na kladném vztahu k matematice přisuzuje pedagogickému vedení. „Na základní škole to byla přímo paní ředitelka Mgr. Dagmar Šostoková, na gymnáziu třeba Mgr. Tomáš Táborský, s nímž jsem se podílela též na organizaci dvou letních škol pro talentované děti,“ připomíná. Přesto odcházela z bílovického gymnázia, jež má pro zaměření na matematické talenty zvuk, se smíšenými pocity. „Možná se vám to bude zdát nemístné, ale myslím si, že by tam bylo co zlepšovat,“ usmívá se nová posluchačka MÚ, jež si předpoklady pro studium hlavní disciplíny prověřila složením školní i státní maturity z matematiky.

„Dojmy z prvních dnů prvního semestru jsou v pohodě. Zatím se nikde extra neztrácím,“ říká Kristýna poté, kdy už stačila ochutnat výuku s RNDr. Oldřichem Stolínem, Ph.D., z MÚ a manžely Urbancovými (Mgr. Martin Urbanec, Ph.D., a doktorandka Mgr. Gabriela Urbancová) z Ústavu fyziky. „Matematika mě baví jako celek, nemohu se teď vyjádřit konkrétněji, že něco víc a něco míň,“ dodává a čeká, jaké impulsy jí studium přinese. „Možná přijde něco, čemu se potom budu věnovat do větší hloubky,“ nevylučuje, přičemž ví, že by ráda nezůstala pouze u bakalářského studia. „S možnostmi navazujícího magisterského přímo v Opavě jsem se dobře seznámila, uvidíme,“ nedělá si zatím starost o budoucnost, i když po očku pokukuje alespoň po uplatnění středoškolské učitelky.

Příprava na příští profesi ji ovšem neodradí od pěstování dalších koníčků. Patří k nim klavír (úterní večerní zkoušky univerzitního komorního pěveckého sboru jí však kolidují s jinou aktivitou) a láska ke koním. Vždyť sama vlastní strakatého valacha Ronyho, na němž naučila jezdit také maminku, profesí učitelku na I. stupni základní školy. „Tuto zálibu jsem jistě zdědila po dědečkovi. Jak vidíte, když nejsem doma, má se o Ronyho kdo postarat,“ tvrdí Kristýna, která je už zvyklá o prázdninách pracovat na beskydské turistické chatě pod vrcholem hory Slavíč, jež dosahuje výšky 1055 metrů. „Do kopce ale přitom chodím nerada,“ ujišťuje.

O vyhraněné mladé osobnosti ostatně svědčí i část Kristýnina e-mailového kontaktu, který používá asi tak od 4. třídy. „Odmala jsem jezdila na tábor, kde byl s námi i milý pejsek Ejmy. A tak jsem si jeho jméno trochu poangličtila na Amy a přidala za něj tři stejná čísla. Sedmička je mou šťastnou a vždycky si říkám do třetice všeho dobrého. Adresa byla na větě,“ vysvětlila Kristýna, jejíž chuť vrhnout se na vysokoškolskou matematiku imponuje. „Neočekávejte však ode mě hned na počátku žádné zázraky. Považuji se za průměrného studenta, ale když se pro něco rozhodnu, tak se umím zakousnout. Navíc by mi maminka určitě nedovolila, abych jen proplouvala,“ prozradila před odchodem do očekávaného prosemináře z matematiky. „Vinou“ tohoto rozhovoru v posluchárně nakonec první ze studentů nebyla, ale místo našla pohodlně. Snad tedy studiem na MÚ najde své místo i v profesním světě.