Bc. Helena Kozáková na promocích prozradila, že nejtěžší během studia byly státnice konané den před porodem

pondělí 7. října 2013 16:15

2013-10-07 promoce fvp kozakovaSérii podzimních promocí a imatrikulace nových studentů na jednotlivých součástech Slezské univerzity zahájila 7. října Fakulta veřejných politik v Opavě, která letos pro praxi připravila 366 bakalářů a 45 magistrů. Mezi promujícími byla též Helena Kozáková. Na cestu z Velkého Třebešova u České Skalice si musela přivstat, když vyrazila už ve tři hodiny ráno.

„Pro mě a maminku to nebyl obvyklý začátek běžného dne,“ potvrdila s tím, že ještě více mimořádnost rána pocítili její synové Daneček a Dominiček. První se narodil nedlouho po její maturitě na stavební průmyslovce a má čtyři, druhý se dral na svět pouhý den po státnicích, jež absolvovala 21. května v Trutnově. I když ho před státnicovou komisí, jíž předsedal prof. PhDr. Vladimír Wolf, pořádně cítila, obhájit bakalářskou práci na téma Volnočasové aktivity dětí na základní škole a vyhovět též dalším požadavkům potřebným k uzavření studia se jí podařilo. „Abych se ale vrátila k tomu rannímu kuropění, jediný z naší rodinné výpravy do Opavy, pro koho nepředstavoval čas odjezdu vůbec žádný problém, byl manžel. Rozváží totiž pprodukty náchodské pekárny a třetí hodina ranní je pro něj už den,“ dodala čerstvá bakalářka.

Pro kombinovanou formu Veřejné správy a regionální politiky se přes odlišně specializované zaměření středoškolského studia rozhodla bez dlouhého váhání. „Obor se mi jednoduše líbil a myslím, že mi v něm může jednou přijít k duhu i ta trutnovská stavebka,“ usmívá se Helena. Samotné studium až dosud kombinovala výhradně s mateřstvím. Její první mateřská navázala bezprostředně na maturitu, tu druhou má teď naplánovanou na čtyři roky. „Po práci se ale budu poohlížet určitě dřív,“ ujišťuje, přičemž netají, že by se nejraději viděla na úřadu práce, případně při obsluze jiné agendy vykonávané městy v okolí jejího bydliště. „V Náchodě, ale i v Jaroměři,“ vypočítává a nevylučuje ani možné využití nabytých znalostí třeba v prostředí stavebního úřadu. „Snad je mohu považovat za určitý bonus. Jaké možnosti mi však rok 2017 nabídne, to se teprve uvidí,“ říká, dobře si vědoma poměrně slušně vycpaného časového polštáře, který ji od definitivního nástupu do praxe dělí.

Zatímco letošní absolventi Fakultu veřejných politik opustili, jejich místo zaplnili posluchači prvních ročníků. Při imatrikulaci slíbili, že ke studiu budou přistupovat odpovědně. Slib za všechny přečetla Radka Kaletová, na rektorské žezlo pak přísahali zástupci prvňáků ze všech studijních oborů. „Když fakulta před pěti lety začínala, měla jich sedm, dnes je nabídka o tři obory širší,“ informoval děkan doc. PhDr. Dušan Janák, Dr., a upozornil na možnosti, jež jsou příchozím v Opavě nabízeny. Nejen aktivním zapojením do výzkumu, což platí především pro posluchače navazujících magisterských oborů, ale také do každoročně vyhlašované fakultní soutěže o nejlepší závěrečnou práci. „V ní už je otevřený prostor opravdu pro všechny. Totéž se dá uvést na adresu příležitostí realizovat se např. v práci aktivního Studentského politologického fóra,“ konstatoval děkan a popřál imatrikulovaným, aby se s náročnými požadavky pedagogů, z nichž nelze slevit, vyrovnali. „Budu rád, když se s vámi za tři roky uvidím při promocích,“ dodal a ujistil studenty, že absolventi na fakultě pěstovaných oborů zatím nejsou postaveni před problémy s řešením adekvátního uplatnění.

Fakulta veřejných politik má v současné době na 1300 studentů a poptávka po nabízených oborech přesahuje trojnásobně počet těch, kdo mohou být přijati. Jak specifikovala vedoucí studijního oddělení Bc. Klára Kostřibová, sama absolventka fakulty, prvňáků, počítáme-li mezi ně jak posluchače prezenčního, tak kombinovaného studia, stejně jako studenty navazujících magisterských oborů, je v započatém akademickém roce 2013-2014 na pět stovek. „O jejich požadovanou vybavenost znalostmi se starají čtyři odborné ústavy, k nimž se od letošního léta nově přiřadilo pracoviště Centra empirických výzkumů, na němž bude vědecko-pedagogická činnost zhodnocována přímým napojením na aplikační sféru. První kroky centra naznačuje ukončení veřejné zakázky Agentury pro sociální začleňování při Úřadu vlády ČR, jíž se stala Situační analýza socioekonomického rozvoje Osoblažska.

Fotoreportáž z promoce a imatrikulace Fakulty veřejných politik v Opavě na Facebooku Slezské univerzity v Opavě.

Foto: Absolventka kombinovaného studia oboru Veřejná správa a regionální politika Bc. Helena Kozáková z Velkého Třebešova na Náchodsku s manželem, dvěma syny a maminkou ve Sněmovním sále minoritského kláštera v Opavě.