Studenti Audiovizuální tvorby získali pravidelný prostor ve vysílání Českého rozhlasu

úterý 8. října 2013 15:46 Autor: Martin Kůs

2013 10 hudba v ulicichOPAVA, OSTRAVA – Pauzička. Tak se jmenuje nová rubrika Českého rozhlasu Ostrava. Ve vysílání, jež nese podtitul Studenti sobě i vám, se posluchači dozvědí, jaká témata zajímají dnešní studenty a jak současná mladá generace vidí svět kolem nás.

Rubriku připravují studenti oboru Audiovizuální tvorba Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity. „Na rubrice budou spolupracovat všechny ročníky oboru. Studenti, ze kterých se budou rekrutovat budoucí scenáristé, dramaturgové nebo režiséři, si tak mohou v praxi vyzkoušet, co obnáší reálná rozhlasová tvorba,“ míní vedoucí oddělení Audiovizuální tvorby Ústavu bohemistiky a knihovnictví a rozhlasová dramaturgyně Pauzičky Mgr. Monika Horsáková. „Je to pro nás, začínající tvůrce, velká příležitost. Umožňuje to snazší přechod z oblasti univerzitní teorie do oblasti praxe. Dostali jsme jedinečnou šanci uplatnit vlastní tvorbu ve veřejnoprávním médiu, což je velmi motivující. Nepíšeme texty jen do šuplíku, ale pro konkrétní vysílání,“ říká Jitka Rosenbaumová z 1. ročníku navazujícího magisterského studia oboru Audiovizuální tvorba. „Navíc si můžeme v praxi osvojit techniku a software, se kterými se v profesionálních rozhlasových podmínkách denně pracuje. A výzvou je taky fakt, že se pořad bude vysílat každý týden, to je už slušná zodpovědnost,“ připomíná.

„Jako veřejnoprávní médium se cítíme součástí společensko-kulturního klimatu regionu. K tomu logicky patří i spolupráce rozhlasu s akademickou sférou. Když mi tedy Monika Horsáková nabídla koncept studentského vysílání, rád jsem prostor v našem programovém schématu začínajícím tvůrcům poskytl,“ uvádí šéf programu Českého rozhlasu Ostrava Richard Piskala. Studenti budou vysílat každou neděli od 15.45 do 16.00 hodin. Každé vysílání nabídne vždy jedno téma a různé pohledy na ně – od reportáží přes rozhovory po krátké dramatické útvary. Chybět samozřejmě nebudou typický studentský humor a nadhled. „Cením si relativně velké tvůrčí svobody, kterou nám Český rozhlas poskytl. Můžeme přijít s vlastními tématy a způsobem, jakým je zpracovat. Těším se ale hodně i na připomínky, jež od profesionálů z řad pracovníků ostravského rozhlasu určitě dostaneme,“  dodává J. Rosenbaumová.

Poprvé studenti vysílali 6. října a věnovali se hudbě v ulicích. V dalších dílech Pauzičky se studenti chtějí zaměřit třeba na Street Art jako svébytný umělecký styl, menšinu vs. většinu, studentskou kuchyni, alternativní způsoby života, komunikaci nebo rozpory mezi teorií a praxí. Nedostatku témat se tvůrci nebojí, stačí se prý jen dívat kolem sebe.

Úvodní díl Pauzičky si můžete poslechnout zde: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2981573