Konstantin Ksenofontov se narodil v Leningradě, žije v Ostravě, ale studoval a diplom inženýra si odvezl z Karviné

čtvrtek 10. října 2013 7:24

2013-10-10 promoce opfTak, aby mohli v podzimním termínu promovat, se svých studijních povinností na Obchodně podnikatelské fakultě (OPF) v Karviné zhostilo 134 posluchačů navazujících magisterských oborů a s nimi tři doktorandi. Při promocích 9. října chybělo čerstvých inženýrů pouze sedm, pro diplom potvrzující nabytí titulu Ph.D. si přišli Otakar Kotyza a Miroslav Palka.

Prvně jmenovaný absolvent doktorského oboru Podniková ekonomika a management pochází z Karviné a narodil se před 39 lety, rodištěm druhého, letos pětačtyřicetiletého, je Kežmarok. I to vypovídá o skutečnosti, že karvinskou OPF vyhledávají jak uchazeči o studium z blízkého regionu, tak ze vzdálenějších českých a slovenských destinací. Posluchači ze země našich východních sousedů jsou pak v Karviné zastoupeni ve zcela nezanedbatelné míře.

Přes uvedené se stal nejexotičtějším absolventem doktorských a magisterských promocí Ing. Konstantin Ksenofontov (1985), rodák z Leningradu (dnes Sankt-Petěrburg, Petrohrad), který do České republiky přišel před 13 lety. Proč? „Asi se tomu bude někdo divit, ale bez nadsázky říkám, že důvodem mého odchodu z Ruska byla touha studovat. A to tak, abych na studium nebyl nucen vynakládat enormní finanční prostředky,“ prohlásil sympatický mladík žijící nyní v Ostravě, kde působí jako lektor, tlumočník a překladatel. Pro kombinované studium na OPF si vybral obor Ekonomika podnikání v obchodě a službách. „Ekonomické disciplíny mě vždy lákaly a v Karviné jsem byl spokojen nejen s obsahem studia, ale též s přístupem pedagogů, takže dost vážně uvažuji o tom, že bych se tu za rok zajímal o doktorský program Ekonomika a management,“ prozradil Konstantin. K titulu inženýra mu přišel blahopřát jeho mladší bratr Jevgenij, klavírista a skladatel. Nedávno vyměnil pražské působiště za metropoli našeho kraje a potvrdil, že hudební inspiraci tím rozhodně neztratil.

Promoce patřily především mladým, vstupujícím do života solidně odborně připraveným, jak to srovnáním úrovně OPF s jinými českými fakultami ekonomického zaměření znovu potvrdil její děkan doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D. Těm dříve narozeným, kteří je při nich provázeli, pak vytanuly na mysli některé asociace. K. Ksenofontovi bylo v roce, kdy se v Karviné zásluhou nestora prorektorů Slezské univerzity prof. Ing. Vítězslava Balhara, CSc. (1930), uděloval titul inženýr poprvé, teprve deset. O to víc potěšilo, že jméno slezského rodáka z Kyjovic, na OPF zprvu vedoucího katedry ekonomie a poté Ústavu doktorských studií (ÚDS), nezůstalo v poděkování M. Palky opomenuto. Vždyť na jím započatou práci navázali další představitelé ÚDS prof. RNDr. Jaroslav Ramík, CSc., a nejnověji prof. Ing. Karel Skokan, Ph.D.

Doktorský obor Podniková ekonomika a management je tu realizován od akademického roku 2004-2005 a má už více než tři desítky absolventů. Někteří z nich se v minulosti zúčastnili též ÚDS pořádané konference doktorandů a mladých vědeckých pracovníků, jež se v nejednom případě stává jednou z prvních příležitostí k veřejné prezentaci dosažených výsledků a jejich následnému publikování v recenzovaném sborníku. Současní doktorandi, ale i jejich už přece jen o něco zkušenější kolegové dostanou nejbližší podobnou příležitost při 6. ročníku tohoto mezinárodně pojatého odborného setkání. OPF ho pod záštitou děkana pořádá 8. listopadu a ÚDS přihlášky k němu přijímá ještě do 15. října, dokdy je potřebné předložit rovněž abstrakty zamýšlených vystoupení.

Rozloučení s těmi, kdo studium završili, je také v Karviné spojeno s permanentní starostí o ty, kdo sem za poznáním nově přicházejí. V této souvislosti nepostrádají na zajímavosti výsledky posledního šetření týkajícího se zájmu o studium na OPF. Bylo jen nedávno provedeno mezi účastníky 2. kola přijímacího řízení a hodnotitelé mohli pracovat se vzorkem v podobě více než 950 vyplněných dotazníků. Z nich je patrno, že fakulta láká především středoškoláky z ekonomických škol, v přípravě na přijímačky preferující samostudium. Vedle atraktivity nabízených oborů se jako druhé rozhodující kritérium volby ukázalo doporučení rodičů. Z toho lze usuzovat, že se OPF u veřejnosti těší poměrně dobrému jménu. Promoce 9. října k němu jistě přispěly. „Vaši univerzitu znám a její rozvoj se snažím dost pozorně sledovat. Zatímco v Opavě se mi prostředí až na malé výjimky jeví spíše jako komorní, přijedu-li do Karviné, ovládne mě pocit, že jsem opravdu na velké škole,“ řekl jeden z jejich účastníků.

Fotoreportáž z promocí Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné na Facebooku Slezské univerzity v Opavě.

Foto: Ing. Konstantin Ksenofontov (vpravo) narozený v Leningradě (Sankt-Petěrburg, Petrohrad) jako absolvent navazujícího magisterského studia na Obchodně podnikatelské fakuktě v Karviné s bratrem Jevgenijem.