Imatrikulaci v Karviné absolvovalo šest stovek studentů, celkový počet nově zapsaných je tu ale třikrát vyšší

úterý 15. října 2013 16:01

2013-10-15 promoce opfVyslechli Fanfáry pro Slezskou univerzitu Arnošta Parsche, poprvé viděli celou generalitu fakulty v talárech, složili slib a podpisem stvrdili, že ho budou naplňovat, a získali pamětní list. Taková byla imatrikulace z pohledu šesti stovek nových posluchačů 11 oborů prezenční formy bakalářského studia na Obchodně podnikatelské fakultě 15. října.

Studium v Karviné mladé přitahuje, což je zjištění příjemné, a současně zavazující. „Obojí se snažíme vnímat jak očima nové příchozích studentů, tak těmi vlastními,“ oslovil shromážděné ještě před zahájením slavnostního aktu vedoucí oddělení studijních a sociálních záležitostí PaedDr. Jiří Helešic, Ph.D. „Ve srovnání s mými studentskými lety, kdy neúspěch při jediné dílčí zkoušce mohl a v řadě případů též znamenal konec studia, je kreditový systém mnohem liberálnější. Nenechejte se ale ukolébat zdánlivým pocitem, že se v něm dlouho nic neděje,“ vyzval posluchače k systematické práci a rozumnému rozložení plnění studijních povinností. „Mohu přidat ujištění, že vedení fakulty je rozhodnuto udělat ze strany pedagogů maximum, abyste všechny nástrahy bakalářského studia zdárně překonali,“ uzavřel.

Do něj, a to včetně kombinované formy studia, bylo pro akademický rok 2013-2014 zapsáno 1276 nových uchazečů. K nim se řadí 601 jejich zkušenějších kolegů, kteří zahájili výuku v navazujícím magisterské studium. Imatrikulace, jež zcela zaplnila Velký sál Obchodně podnikatelské fakulty (OPF) na Univerzitním náměstí, se ale týkala pouze posluchačů prvních ročníků bakalářského studia v prezenční formě.

Odpovědný přístup k plnění hned prvních studijních povinností pak posluchačům doporučil i děkan doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D., po jehož hlavním vystoupení vyslovil prorektor Slezské univerzity v Opavě pro rozvoj a statutární zástupce rektora doc. RNDr. František Koliba, CSc., souhlas s vykonáním slibu. Po jeho přečtení a přísaze vybrané zástupkyně přítomných na rektorské žezlo slib postupně hromadně složili studenti oborů Marketing a management (146 zapsaných), Ekonomika podnikání v obchodě a službách (55), Účetnictví a daně (47), Řízení logistiky (24), Bankovnictví (45), Evropská integrace (9), Sociální management (52), Veřejná ekonomika a správa (53), Ekonomika cestovního ruchu (63), Manažerská informatika (29) a Hotelnictví (148) realizovaných ve čtyřech na OPF akreditovaných studijních programech, jimiž jsou Ekonomika a management, Hospodářská politika a správa, Systémové inženýrství a informatika a Gastronomie, hotelnictví a turismus.

Obor Marketing a management si spolu s dalšími vybrala též absolventka obchodní akademie Zuzana Juřenová z Orlové. „V mé volbě figurovaly ještě obě ostravské univerzity, ale Karviná nakonec dostala přednost zcela jasně. Posledním faktorem, jenž tento žebříček ovlivnil, byla účast na dni otevřených dveří na Obchodně podnikatelské fakultě. Bezprostřední setkání se zdejšími pedagogy mě definitivně usměrnilo,“ potvrdila Zuzana. „Zatím mám ze všeho trochu strach, ale myslím si, že se do toho postupně dostanu. Příznivé dojmy z prvních týdnů výuky v tom jistě pomohou, svého rozhodnutí nastoupit sem určitě nelituji,“ přiznala.

„Ekonomické disciplíny mě zajímají dlouhodobě, vše ostatní budu podřizovat příležitostem. Pokud se naskytne nějaká pracovní, ráda bych ji využila a na navazující magisterské studium v kombinované formě se po čase do Karviné vrátila,“ řekla na adresu svých příštích plánů.

Velkým Zuzaniným koníčkem je tanec, jemuž se aktivně věnuje už deset let. Vystupuje jako sólistka, členka dua, ale též formace v orlovském Tanečním klubu Kmit vedeném jeho vlastní odchovankyní Gabrielou Kristen. „Nerada bych, aby si to někdo spojil s představou, že snad chci vysokoškolské studium protančit. Kdyby se to ale chtělo podařit, proti bych asi nebyla,“ svěřila se po imatrikulaci sympatická vyznavačka discodance.

Fotoreportáž z imatrikulací Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné na Facebooku Slezské univerzity v Opavě.