Imrich Veber teď známým souborem HOMOurban obesílá mezinárodní fotografické sympozium v Plzni

středa 13. listopadu 2013 13:47

2013-11-13 veber imrich festivalyFotografický soubor Imricha Vebera HOMOurban se stává stále výraznějším pojmem. Opava ho zná z instalací v Domě umění a v Galerii Gottfrei, stejnojmennou knihu už poznali nejen návštěvníci Leica Gallery Prague a Centra současného designu B1 v Praze, ale také festivalu Les Rencontres d'Arles ve Francii a naposledy Měsíce fotografie v Bratislavě.

Tam byl o uplynulém víkendu vybrán mezi několik posledních finalistů portfolio review a finále I. Veberovi neuniklo ani v letošní soutěži Art Books Wanted. S jeho tvorbou se navíc v červenci seznámilo i pro fotografii nadšené publikum festivalů PhotoIreland v Dublinu, kde se opavský dokumentarista dostal do užšího výběru účastníků portfolio review, a Encontros da Imagem v portugalské Braze. Na Pyrenejský poloostrov ho na podzim přivedl výrazný úspěch v soutěži Emergentes DST. Se souborem HOMOurban se zúčastnil kolektivní výstavy dvou desítek finalistů, kteří byli vybráni náročným dvoukolovým systémem hodnocení z původních pěti stovek přihlášených autorů z celého světa. Výstava a projekce portfolií finalistů proběhly 28. září v Teatro Circo v Braze.

Imrich Veber
Vítkovský rodák (narozen 10. září 1987) žije a pracuje v Opavě a v Olomouci. V Olomouci vystudoval obor dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Palackého, je posluchačem Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity. Věnuje se dlouhodobým dokumentárním projektům; v současnosti zpracovává fenomén bytových sídlišť (BLOK 62) a zahájil práci na knize shrnující téma handicapovaných, které mu poprvé vyneslo mediální pozornost. Své fotografie až dosud vydal v knihách Nejeden život (Opava, 2009), TRANSFORMACE (Ostrava, 2010), Víme o sobě (ilustrace poezie a textů Mons. Josefa Veselého, Opava, 2011) a HOMOurban (Praha, 2012). Publikuje v kulturních periodicích, vystavuje v České republice i v zahraničí.

„V nejbližší době budou mít příležitost soubor HOMOurban vidět návštěvníci kolektivní výstavy nazvané Město a instalované v plzeňské Galerii Ladislava Sutnara, která se jednou z významných událostí programu nadcházejícího mezinárodního fotografického sympozia organizovaného Fakultou umění a designu Západočeské univerzity (ZČU) v Plzni,“ přibližuje Imrich Veber s tím, že svou tvorbu zde mimo jiné představí Lukáš Jasanský s Martinem Polákem, Markéta Othová, Martin Kollár, slovenští hosté Ľubo a Monika Stachovi a řada dalších autorů. Zahájení výstavy je plánováno na 20. listopad, kdy se ho v 19 hodin společně ujmou pedagogové Fakulty umění a designu ZČU Vojtěch Aubrecht a Dušan Brozman, a veřejnosti bude přístupná do 14. prosince.

Do programu sympozia, které ve dnech 18. - 22. listopadu zahrne vedle prezentace tvorby zúčastněných fotografů workshopy, veřejné diskuse, konzultace portfolií a veřejné projekce připravené členy spolku Fotojatka, se navíc I. Veber zapojí jak přednáškou, jíž dal výstižný název „Proces: nápad - práce - publikace v kontextu městské fotografie”, tak dvoudenním workshopem „Diverze a stylová nedůležitost městské fotografie a proces jejího publikování”. Přednáška se uskuteční 19. listopadu v 17 hodin, workshop pak plzeňské sympozium obohatí 19. a 20. listopadu.

Foto: BcA. Imrich Veber - HOMOurban, Lisabon, 2012.