SoumArt Fest v Loutkovém divadle v Opavě nabízí divákům už počtvrté uvolněné umění s kritickým ostnem

úterý 3. prosince 2013 10:42

2013-12-03 SoumArt-1V Loutkovém divadle (LD) v Opavě provozovaném Střediskem volného času se 14. prosince od 13.30 hodin koná čtvrtý ročník multižánrového festivalu SoumArt Fest. Odpoledne bude věnováno divadlu, autorskému čtení, výtvarnému umění a hudbě. Organizátory jsou už tradičně členové opavského Divadla Vysokozdvižného Soumara za podpory LD.

„Naší snahou bylo zorganizovat v Opavě neformální festival, jenž by byl prostorem pro uvolněné setkávání lidí, kteří umění nedělají pro peníze,“ říká Jiří Hromada ze „Soumara“. Co nabízí pestrý program festivalu? Z divadelních her diváci budou moci zhlédnout Soubor Matěje Franka s pohybovou inscenací Postel, dále proslulý kabaret trapnosti ostravského Zajíce v pytli s názvem Kabaret v pytli, úspěšnou konverzační komedii M. G. Sauvajona Kachna na pomerančích v podání ostravského souboru Devítka a v neposlední řadě politickou frašku Trhy jsou neklidné, kterou zahrají sami organizátoři. „Vloni byla tak silná konkurence, že jsme se rozhodli sami sebe vyškrtnout jako umělecky nejslabší článek. Avšak Soumar se vrací a s ním přichází politická satira! V hlavní roli Andrej Nečas a kobliha jako základní volební argument!“ popisuje další člen pořádajících ochotníků a autor hry Václav Hromada.

Po velkém loňském úspěchu se jako hudební složka vrací Jiří a Alena Mecovi s kytarou a Michaela Kuřavová, která zahraje na příčnou flétnu. Výtvarné umění ve festivalové paletě zastoupí díla studentů ostravské Střední školy uměleckých řemesel vystavené v předsálí.

Aby bylo vícežánrové škále učiněno zadost, je třeba zmínit ještě autorské čtení mladých literátů. Se svou rádiovou parodií bez přímých odkazů na parodované vystoupí umělecká skupina Les o sovách v obsazení Markéta Hájková a Pavel Zajíc. Úryvky ze své novely Svobodná volba přečte další z organizátorů Filip Šimeček. „Jedná se o autobiografickou prózu, popisující snahu čerstvého vysokoškoláka přežít v současné Ostravě. Málokdo si dokáže představit, jak vypadají pracovní podmínky v 21. století,“ dodává herec „Soumara“, který tak navazuje na společensky-kritickou notu divadla.

Vzhledem k předpokládanému ukončení kolem 20. hodiny se počítá s bohatým občerstvením pro návštěvníky. „Protože víme, že hladový umělci nevěří, dáváme k dispozici neustále doplňovaný raut. Prostě ve stylu dej padesát korun za vstupenku na celý fesťák a už se nestarej o nic,“ popisuje zpestření poslední z organizátorů Jiří Karen. „SoumArt fest je super neformální záležitost. Nezapomenutelné jsou after party v Baru Kalibr,“ líčí fanynka festivalu Alžběta Králová. SoumArt Festu se tak může stát zajímavým dílkem v bohatém puzzle opavské kultury. Podrobněji o něm na webu dvs.4fan.cz a na Facebooku.

Jiří Karen