• Lack of access rights - File '/images/fotky/2012/0925_packova.jpg'

Pro absolventku Mgr. Lindu Pačkovou je psaní koníčkem

úterý 25. září 2012 8:01

Navíc předseda poroty doc. Jiří Urbanec z Ústavu bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě vybral název její prózy Dárek na last minute za titul almanachu, v němž je představen výběr prací 17. ročníku soutěže. „Sama si přesto si myslím, že nejvydařenější z mých tří textů byl ten, který zůstal bez ocenění. Porota mi to bude muset vysvětlit,“ řekla s úsměvem Mgr. Pačková a hned z jejích prvních reakcí bylo zřejmé, že si za svým postojem umí pevně stát.

Literárně činná absolventka bakalářského studia české literatury a navazujícího magisterského studia knihovnictví se zaměřením na veřejné knihovny komunitního typu (v obou případech na Slezské univerzitě) nastoupí po letní promoci od 1. října na své první místo v oboru. „Mým působištěm se snad stane ostravská městská knihovna, 25. září mám přijet podepsat pracovní smlouvu,“ uvedla s rýsujícím se uplatněním v profesi viditelně spokojená Mgr. Pačková.

Kdo se blíže seznámil s její rozsáhlou diplomovou prací „Výzkum čtenářských zájmů dětí a mládeže v etopedické literatuře“, musí jí post v knihovně upřímně přát. „Načetla jsem k ní na tři stovky titulů, a to nejen beletrie s etopedickou tematikou, ale i odborné literatury z oblasti psychologie, knihovnictví a literární vědy,“ přiznává Linda a zvolenou problematikou, jíž věnovala už svou bakalářskou práci (Průhledy do etopedické literatury na přelomu 19. a 20. století v literatuře pro dívky), se chce zabývat též v budoucnosti. „Ačkoliv jsem už teď téma členila, konkrétně na oddíl zabývající se etopedickou problematikou z hlediska psychologie, kapitolu o odrazu sociálně patologických jevů v literatuře pro děti a mládež a konečně část shrnující výzkum čtenářských zájmů dětí a mládeže v etopedické literatuře, v němž jsem se zaměřila na respondenty z řad mládeže ve věku pubescentů a adolescentů, jejich rodiče, knihovníky městských knihoven a pedagogy vyučující český jazyk a literaturu na základních a středních školách, jsem si vědoma, že vše řečeno být nemohlo,“ potvrzuje Mgr. Pačková.

K její diplomce se určitě ještě někdy dostaneme (třeba v souvislosti s nabídkou publikovat její část ve formě samostatné studie v Opavě, případně se zájmem o spolupráci na možném dalším rozvoji nepříliš frekventovaného tématu projeveným ze strany Prešovské univerzity), ale protentokrát se na závěr vrátíme k pravidelným účastem na Hlavnici A. C. Nora. „Psaní je mým koníčkem. Zvykla jsem si všímat si věcí kolem sebe a bylo by škoda nechat vzniklé reflexe na ně na ocet. Zkrátka řečeno, dávat je na papír mě baví,“ rozloučila se úspěšná účastnice soutěže.