Buďte pozitivní a mluvte pravdu, radil zájemcům o práci odborník

pátek 22. března 2013 8:44 Autor: Martin Kůs

2013 03 grafton posluchaciOPAVA – Interaktivní workshop se zástupci personální agentury Grafton recruitment věnovaný praktickým i teoretickým radám spojeným s hledáním zaměstnání a uplatněním absolventů na pracovním trhu připravila na 20. března do gastrocentra Akademická poradna Slezské univerzity v Opavě.
Branch manager Ing. Michal Gardoš a Recruitment conzultant Bc. Darina Bogdanovičová rozdělili akci do tří částí. V úvodní se věnovali hlavně možnostem a způsobu hledání práce a tím, co by měl zájemce o místo udělat před tím, než je pozván na pohovor. Především jak napsat životopis a průvodní dopis: „Uvědomte si, že nejdůležitější je první kontakt. Personalista má zpravidla jednu minutu na to, abyste jej zaujali, nebo vás odepsal. Nikdy nemá čas číst nějaký dlouhý román, vy naopak musíte napsat přiměřeně krátký, ale jasně strukturovaný životopis a k němu připojit průvodní dopis, kde o sobě napíšete více,“ zdůraznil Michal Gardoš.
2013 03 grafton prednasejiciDruhá část workshopu se věnovala pohovoru a všemu okolo něj. Posluchači se tak seznámili nejen s postupem a tím, co je může čekat, například nejčastěji kladenými dotazy potencionálních zaměstnavatelů, ale i jak při pohovoru vystupovat, chovat se či v čem na něj jít.
„Zdravte, děkujte – nikdy netušíte, kdo dotyčný zrovna je – buďte sebevědomí, ale ne drzí,“ zněly některé všeobecnější rady přednášejícího. Ale důležitější pro studenty byly rady z praxe. „Předem si zjistěte, jak bude výběrové řízení probíhat, v jakém jazyce. Stává se totiž, že zejména ve firmách se zahraničním majitelem je členem komise cizinec a jednání probíhá v angličtině. Toto překvapení vás může zaskočit natolik, že nebudete schopni souvisle mluvit. Pokud budete nervózní, vezměte si do ruky tužku, to mívá uklidňující efekt,“ radil Michal Gardoš budoucím uchazečům o místa. Upozornil je na řadu dalších faktorů, které mohou jejich zájem o práci podpořit či naopak zhatit, například dochvilnost či nepřipravenost pramenící z neznalosti profilu pracovní pozice nebo celé společnosti. „Vždy buďte pozitivní a mluvte pravdu,“ zdůraznil zástupce Graftonu jeden z nejdůležitějších bodů při pohovoru.
V řadě dotazů, které od studentů dostal, odpovídal na citlivé téma diskriminačních dotazů na sexualitu či mateřství a jak se jim bránit, či jak nejvhodněji jednat o platu a benefitech, které společnost nabízí.
„Buďte aktivní již při studiu, vyhledávejte praxe, získávejte zkušenosti, to vše vaši pozici na trhu práce posílí. Jazyk, nebo lépe více jazyků, je sice velkým plus, ale firmy dnes ani tak nereflektují teoretické vzdělání, jako skutečné dovednosti a to, co jim můžete nabídnout a přinést,“ konstatoval Michal Gardoš a upozornil, že je dnes běžné, že nejprve člověk pracuje na jiném místě, než bylo to, o které se ucházel, a teprve až zaměstnavatel zjistí, že opravdu něco umí, dostane se na původní pozici. „Tímto kolečkem se nejen seznámíte s chodem společnosti, ale získáte také praxi, kterou můžete následně využít,“ ukončil druhou část.
Závěr setkání byl věnován společnosti Grafton a tomu, co může pro studenty-absolventy udělat a co naopak mají dělat sami studenti, aby jim Grafton dokázal pomoci najít onu práci, kterou chtějí.

Fotoreportáž z workshopu najdete na facebooku Slezské univerzity v Opavě.

 

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015