Inaugurace nového karvinského děkana uvedla po letech do vedení Obchodně podnikatelské fakulty ekonoma

čtvrtek 28. března 2013 10:12

2013-03-27 inauguraceOPFAtributy svých akademických funkcí, které jim byly nedávno svěřeny, převzali 27. března na slavnostní inauguraci děkana Obchodně podnikatelské fakulty (OPF) v Karviné noví představitelé této univerzitní součásti. Děkan doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D., z rukou rektora prof. PhDr. Rudolfa Žáčka, Dr., žezlo a řetěz, proděkani z rukou děkana řetězy.

Nejbližšími děkanovými spolupracovníky se stali doc. Ing. Daniel Stavárek, Ph.D., proděkan pro zahraniční styky, doc. Ing. Marian Lebiedzik, Ph.D., proděkan pro rozvoj a vnější vztahy, Mgr. Ing. Michal Tvrdoň, Ph.D., proděkan pro vědu a výzkum, a Mgr. Tomáš Gongol, Ph.D., proděkan pro studijní a sociální záležitosti. Členy vedení jsou dále tajemnice Ing. Miroslava Šromková a předseda Akademického senátu OPF Ing. Werner Bernatík, Ph.D.

Posledně jmenovaný představil a přivítal na slavnostní inauguraci všechny významné hosty, mezi nimiž nechyběli zástupci českých, ale též slovenských a polských vysokých škol a jejich fakult. Poté podal informaci o průběhu a výsledcích voleb kandidáta na děkana a požádal rektora Slezské univerzity (SU) v Opavě prof. R. Žáčka o vyslovení souhlasu s inaugurací. Nejvyšší představitel SU pak předal děkanu doc. P. Tulejovi žezlo a dekoroval ho řetězem. Do úřadu oficiálně uvedený děkan poté složil předsedou Akademického senátu OPF přečtený slib a ujal se inaugurační přednášky.

V ní se z pozice svého profesního zaměření věnoval tématu ordoliberalismu, který obohatil a ovlivnil ekonomické myšlení od druhé poloviny třicátých let 20. století. Připomenul základní postuláty tzv. freiburské školy založené Walterem Euckenem (1891-1950) a položil je též do souvislosti s jejich realizací v praktické politice sociálně tržního hospodářství uplatňované v poválečném Německu postupně bavorským ministrem hospodářství, spolkovým ministrem hospodářství a nakonec spolkovým kancléřem Ludwigem Erhardem (1897-1977), duchovním otcem tzv. hospodářského zázraku.

V následujícím vystoupení rektor SU prof. R. Žáček projevil radost nad tím, že v čele OPF je po dlouhých letech ekonom. „Říkám to nejen s ohledem na zaměření naší karvinské fakulty, ale samozřejmě rovněž v kontextu současné situace v českém vysokém školství, která je poznamenána důsledky chybných rozhodnutí minulých vládních garnitur. Zprvu masifikace vzdělávání na vysokých školách, posléze prudký pokles úrovně uchazečů o studium dostal vysoké školy do pozice, kdy jsou často kritizovány za přípravu jen těžce zaměstnavatelných absolventů,“ uvedl rektor. „Věřím, že se nové vedení karvinské fakulty, označované za mladé a nabízející též přívlastek dynamické, dokáže postavit výzvám doby, k čemuž mu přeji mnoho sil, úspěchů i moudrosti v tom, aby dokázalo využít též zkušeností těch starších. Za vedení univerzity připojuji ujištění, že mu v tom bude maximálně nápomocno,“ zavřel prof. Žáček.

Následovalo uvedení do úřadu čtyř výše jmenovaných proděkanů a předání jmenovacího dekretu k 1. březnu rektorem SU jmenovanému docentovi RNDr. Michalu Málkovi, Ph.D., z Matematického ústavu. Závěr slavnostní inaugurace, po níž děkan doc. P. Tuleja pozval její účastníky k neformálnímu společenskému setkání do prostor foyeru hlavní budovy OPF, patřil vystoupení Komorního pěveckého sboru SU.

Profil děkana fakulty
Doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D., se narodil v roce 1971 v Ostravě. Po absolutoriu inženýrského studia na Ekonomické fakultě Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) pokračoval na této škole doktorským studiem (disertační práce „Komparace ekonomické výkonnosti zemí Visegrádské skupiny a vybraných zemí Evropské unie v letech 1993-1999“), které úspěšně ukončil v roce 2001. V roce 2008 se na stejné fakultě habilitoval (habilitační práce „Makroekonomický model České republiky“).
V letech 1996-1997 působil jako odborný asistent na katedře národohospodářské Ekonomické fakulty VŠB-TUO. Docentem byl jmenován k 1. lednu 2009, později se stal zástupcem vedoucího katedry ekonomie OPF, kde až dosud pracuje ve funkci vedoucího.
V současnosti přednáší předměty Analýza pro ekonomy, Dějiny ekonomických teorií, Ekonomické teorie, Komparativní ekonomie Makroekonomická analýza, Mikroekonomie a Národní účetnictví, u většiny z nich je současně garantem. Garantem je též u studijního programu Hospodářská politika a správa.
Kromě aktivit v rámci SU působí i ve veřejném sektoru. Angažuje se např. v organizacích TyfloCentrum ČR, o. p. s. (předseda správní rady), Strategie rozvoje Moravskoslezského kraje na léta 2009-2012 a 2009-2016 (tematická expertní skupina „Rozdíl je v lidech“, člen expertní skupiny) nebo v sociálním výboru Zastupitelstva Moravskoslezského kraje.
Mezi oblíbené literární autory P. Tuleji patří Sergej Lukjaněnko, George Orwell, Terry Pratchett, Andrzej Sapkowski a J. R. R. Tolkien, čas si udělá na filmovou komedii nebo sci-fi, pozvání neodmítne na koncert některé z českých či slovenských rockových kapel.
Profil děkana zpracoval podle tuleja.rs.opf.slu.cz Martin Kůs