Absolventka Institutu tvůrčí fotografie Tereza Vlčková získala ve Švédsku Portfolio Award 2013

středa 26. června 2013 9:20

2013-06-26 vlckova-cyklus-TwoDalší skvělá zpráva pro Institut tvůrčí fotografie (ITF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty! Vítězkou stockholmského Photography Week Portfolio Award 2013 je jeho absolventka Tereza Vlčková. Pro jmenovanou to sice není první z velkých triumfů, ale rozhodně patří k těm, jež mohou významně ovlivnit a nasměrovat její příští profesionální dráhu.

Výzvu prestižní galerie fotografie Fotografiska zveřejnilo pod názvem Portfolio Reviews 2013 ve spolupráci s dalšími partnery České centrum ve Stockholmu. Do užšího finále nakonec postoupili čtyři čeští fotografové. Ve dvou programem zcela nabitých dnech dostali možnost prezentovat svá portfolia před vybranými zástupci současného světa fotografie, kurátory, galeristy, editory a samozřejmě také před veřejností.

Nejvyšší ocenění znamená pro Terezu Vlčkovou (1983) obrovský úspěch. Představuje totiž platformu ke kontaktům na špičky světové fotografie s přesahem daleko za hranice samotné skandinávské země, kterou její práce, z níž je nejznámější série fotografií Two, naprosto oslnila. České centrum pak nejvíce těší výhra v podobě digitální prezentace, která byla ve Fotografiska k vidění od 13. do 23. června. Ujít si ji nenechalo na pět tisíc lidí.

„Zprostředkování podobných výzev českým umělcům chápu jako další významnou rovinu činnosti a aktivit Českého centra ve Stockholmu. Vždyť ve Švédsku je účast na většině velkých filmových, hudebních a dalších kulturních festivalů a přehlídek postavena právě na výzvách a úspěšném absolvování předkol. Místo nekonečného posílání nabídek, na které často nikdo neodpovídá, se rozhodně více vyplatí šířit vědomí o těchto výzvách po české kulturní scéně a následně podpořit úspěšné kandidáty," uvedla Alena Schagen, ředitelka Českého centra ve Stockholmu.

Foto: Tereza Vlčková - z cyklu Two (Dvojice) postaveném na „klonování“ a komparaci takto vzniklých fotografií se skutečnými dvojčaty.