Olympionička Kateřina Novotná v Opavě zaútočí na další inlinový titul

čtvrtek 22. srpna 2013 11:22 Autor: Martin Kůs

2013 08 Novotna velkyOPAVA – Úspěšná česká olympionička v shorttracku, vítězka letošního závodu Světového poháru v inline bruslení v Ostravě a úřadující mistryně republiky na půlmaratonské trati jak mezi vysokoškoláky, tak mezi sportovními bruslaři Kateřina Novotná zaútočí v Opavě na další titul. Svoji účast na Akademickém mistrovství českých vysokých škol v in-line bruslení – závodu na 21 km (AM ČR), který se jede pod patronací Slezské univerzity v Opavě a jejího Univerzitního sportovního klubu v neděli 8. září v Městských sadech, již potvrdila: „Termín opavského závodu mi vyhovuje a s minimálně devadesátiprocentní jistotou mohu svoji účast v závodě akademického mistrovství potvrdit,“ řekla k účasti v Opavě Kateřina Novotná.

Do Slezska Kateřina přijíždí hned jako dvojnásobná favoritka. Do této role ji staví pozice obhájkyně titulu akademické mistryně republiky na trati 21 km z loňského roku. Výsledky v uplynulé části sezony ji na pozici favoritky zcela určitě pasují a je tak velmi pravděpodobné, že titulem se opět bude chlubit Vysoká škola tělesné kultury a sportu PALESTRA, kde studuje. Protože se ale závodníci mohou do mistrovství přihlásit až při prezentaci před samotným závodem, nelze v tuto chvíli odhadnout, zda se některá ze soupeřek pokusí cestu za titulem Kateřině zkomplikovat.

Kateřina je velkou aspirantkou také na zisk Českého poháru 2013. Před závěrečným závodem seriálu LOAP LifeInLine Tour, který se pojede jako součást opavského dne Slezská brusle a bruslička, stojí v čele průběžného pořadí. Podíváme-li se na dosud získané body, reálně ji ještě může ohrozit jediná závodnice, Slovenka Barbara Bakošová reprezentující oddíl inline.BSS.ck. Ta momentálně ztrácí 10 bodů, když o čelo pořadí přišla až v zatím posledním závodě v Praze. Třetí v průběžném pořadí Tereza Klimešová (Winjay ISC Praha) zaostává o 120 bodů (vítěz získává 125 bodů, druhý 100 bodů atd.), musela by tedy závod vyhrát a obě dříve jmenované soupeřky vůbec nedojet.

O poznání více otevřené je vše v kategorii mužů. Podíváme-li se na letošní závodní sezonu, je hned několik bruslařů, kteří mohou na akademický titul myslet. Na startu by se měl objevit loňský vítěz AM ČR a vicemistr ČR na 21 km trati Ondřej Suchý (Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze), ale o titul se určitě budou bít i Matěj Pravda nebo Matěj Krupka (Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT Praha). Jen pro zajímavost, tito tři jsou momentálně v belgickém Oostende, kde budou reprezentovat Českou republiku na mistrovství světa. Dalším, kdo by mohl mezi muži sahat po akademickém titulu, bude Lukáš Trnavský reprezentující Ekonomickou fakultu VŠB – TU Ostrava. Vyloučit ale nemůžeme ani další jména.

V cestě za akademickým titulem jim tentokrát nebude překážet letošní suverén Českého poháru Richard Kudělásek, který už vysokoškolské studium ukončil. Nicméně jeho bodový náskok v Českém poháru je takový, že o něm lze už v tuto chvíli hovořit jako o novém majiteli této prestižní ceny. Richard, stejně jako výše zmiňovaní bruslaři, svoji účast v Opavě potvrdil. Ohrozit ho už nemůže ani hvězda světového inline bruslení a vítěz světového poháru v Ostravě Francouz Yann Guyader (EOSkates World Team), který na druhém místě zaostává jen zásluhou menšího počtu startů v seriálu. Jeho start v Opavě ale zatím pořadatelé potvrzený nemají.

Ať už se stane republikovým mistrem akademiků na inline bruslích kdokoli, jisté je, že na opavské trati diváci uvidí špičkové závody a v nich nejlepší vysokoškolské bruslařky a bruslaře. Protože se závod pojede souběžně s finálovým závodem mezinárodního seriálu Českého poháru v silničním in-line půlmaratonu, spolu s nimi bude o "bednu" bojovat absolutní špička českého, slovenského a polského bruslení. A kdo ví, jaké překvapení ještě může přijít.