Mezinárodní setkání organizované oddělením pro vědu a zahraniční styky Filozoficko-přírodovědecké fakulty

pátek 18. října 2013 15:07 Autor: Martin Kůs

2013 10 FPF setkani 1OPAVA - Prostředí Filozoficko-přírodovědecké fakulty (FPF) se stále více internacionalizuje. Vedle zahraničních vyučujících, které studenti potkávají ve stále vyšší míře, přibývá i hostujících přednášek a workshopů s účastí zahraničních badatelů. Nejedná se přitom o nový fenomén. Zahraniční hosté, lektoři či studenti navštěvují fakultu už od jejího počátku, letošní akademický rok je však v tomto ohledu více než pestrý.

2013 10 FPF setkani 3Pestré bylo také mezinárodní setkání organizované oddělením pro vědu a zahraniční styky pod záštitou děkana prof. Z. Stuchlíka a proděkana dr. M. Čapského, které se uskutečnilo 15. října v odpoledních hodinách v zasedací místnosti děkanátu. Na FPF přijížděli doposud zejména zahraniční studenti ze zemí EU, tentokrát se s výjimkou českého osazenstva a post-doktoranda z Itálie setkali turečtí studenti z Canakkale se studenty a badateli z Uzbekistánu a Indie.

Po úvodním formálním přivítání děkanem Z. Stuchlíkem a představení všech zúčastněných se komorní setkání neslo v duchu debat o studijních a badatelských podmínkách v jednotlivých zemích, jazykových zajímavostech, zabrousilo se ale také do náboženské a kulturní tematiky. Bylo velmi obohacující seznámit se s všestranností nejen kulturní, ale i multidisciplinární, např. když uzbecký doktorand z fyziky zahrál na klavír či italský post-doktorand z téhož ústavu mluvil o svých překladech z latiny a turečtí studenti turistického managementu byli zas schopni zajímavě diskutovat o tématech z lingvistiky či historie. Těšíme se na další setkání, které by se mělo uskutečnit na konci semestru.

Mgr. Kateřina Scheeová

2013 10 FPF setkani 2