Třetí karvinská konference OpenSource řešení v sítích potřebu setkání k otevřenému softwaru potvrdila

čtvrtek 31. října 2013 14:42

2013-10-31 ors2013Iniciativu Ústavu informačních technologií (ÚIT) Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné, totiž položit základy nové tradice odborných setkání při konferenci OpenSource, nelze po třech jejích ročnících hodnotit jinak, než jako skutečnou trefu do černého. Více než stovka účastníků jednání konaného 23. října v areálu Na Vyhlídce je toho nejlepším důkazem.

Za tímto výrazným výsledkem, vždyť na konferenci přijeli zájemci z celé ČR, stojí především pracovník ÚIT a doktorand Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) Ing. Lukáš Macura. „Špičkový IT pracovník a opravdu čítankový představitel linuxovského světa,“ říká na jeho adresu Mgr. Jan Nosek, vedoucí Centra informačních technologií (CIT) Slezské univerzity, jako člen programového výboru konference, jejímž nosným tématem byla tentokrát tematika adresářových služeb. Jednání zahájil další člen programového výboru konference, děkan karvinské Obchodně podnikatelské fakulty (OPF) doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D., s nímž v něm pracovali ještě doc. Ing. Miroslav Vozňák, Ph.D., z VŠB-TUO, RNDr. Zdeněk Franěk, Ph.D., vedoucí ÚIT, a také Ing. Dominik Vymětal, DrSc., vedoucí katedry informatiky OPF.

„Vedle pro všechna jednání společného vymezení, jímž je termín obsažený přímo v názvu konferencí, tedy OpenSource, programový výbor vyhlašuje vždy i hlavní téma pro jednotlivá setkání. Při jejich výběru se řídí právě řešenými záležitostmi na Slezské univerzitě, případně celoplošně aktuálními řešeními,“ specifikuje Mgr. J. Nosek obsah konferencí, na nichž v prvé řadě oceňuje, že jsou veřejnosti otevřenými setkáními otevřených hlav nabízejících otevřená řešení. „Bezprostřední přenos poznatků z akademické sféry do praxe je při nich zajištěn, což plně koresponduje s posláním univerzity,“ dodává.

Konference navíc zároveň částečně naplňuje i poslání workshopu. „Na tu část vystoupení, která to umožňují a posluchače nejen informují o současném stavu řešení, ale směrují je k dalšímu možnému vývoji, bezprostředně navazují praktické demonstrace. Účastníci si tak mohou navrhované řešení ihned osahat a ověřit si, zda by v jejich podmínkách naplňovalo konkrétní potřeby,“ přibližuje vedoucí CIT atmosféru konferencí.

Přestože všechny přednášky v plném znění, videa, fotografie a další materiály jsou už pro zájemce na http://ors.slu.cz/node/58 k dispozici, organizátoři jednání oslovili jeho účastníky zvláštním poděkováním. Referujícím v něm vyjadřují uznání za kvalitně odvedenou práci, posluchačům pak za projevený zájem a pozornost. „Nyní budeme netrpělivě očekávat reakci ze strany zainteresovaných, která rozhodne též o tom, zda se v Karviné při OpenSource řešení v sítích (ORS) znovu setkáme standardně za dva roky, nebo dokonce už za rok,“ potvrzuje Ing. L. Macura a přidává poděkování sponzorům. „Bez podpory společností InveaTech, Linuxexpress, Liberix, CESNET (Czech Education and Scientific NETwork), zájmového sdružení právnických osob založeného vysokými školami a Akademií věd ČR pro výzkum a vývoj ICT a budování a rozvoj e-infrastruktury určené pro výzkum a vzdělávání, CZ.NIC a karvinského pivovaru Larische by výsledek nemohl být takový, z jakého se dnes těšíme,“ upozorňuje a věří, že si konference přízeň těchto subjektů i do budoucna udrží. „Nakonec bych rád vyslovil dík ještě kolegyni Ing. Lence Kučerové z ÚIT, která organizaci konference svým osobním podílem významně napomohla,“ dodává.

Vyznavači širokých možností svobodného softwaru v počítačových sítích se tak na karvinské iniciátory konferencí ORS mohou dále spoléhat. Jejich zpětná vazba však bude přece jen velmi důležitá. Vyzní-li pozitivně, v což karvinští pořadatelé z ÚIT doufají, stane se současně hybnou silou pro pokračování a rozvíjení započaté tradice. „Tu odpovědnost samozřejmě cítíme, chceme ji jako hozenou rukavici přijmout a se ctí se jí zhostit. Vždyť konference ORS na naší fakultě chápeme jako otevřený prostor pro iniciování a rozvoj něčeho, co by mohlo přispět k posílení dobrého jména celé Slezské univerzity,“ uzavírá Ing. L. Macura.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015