Už dvacetiletý veletrh vzdělávání Gaudeamus Brno se stal pro vysoké školy základem jejich prezentačních aktivit

pondělí 4. listopadu 2013 7:29

2013-11-04 gaudeamusNejen za mimořádně přitažlivou příležitost prezentovat aktuální studijní nabídku, to pro počet návštěvníků, který se vyšplhal ke 30 tisícům, ale též za událost mapující dosažené proměny prezentační práce považují naše vysoké školy setkávání na brněnském výstavišti při veletrhu Gaudeamus. Jeho 20. ročník se tam koná od 5. do 8. listopadu.

Pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a tradičně i rektora Vysokého učení technického (VUT) v Brně nabídne během čtyř dnů kromě tisíců osobních setkání a kontaktů těch, kdo hledají svou příští vysokou školu, se zástupci vystavujících, tedy těch, kdo je budou chtít přesvědčit, že správnou volbou je právě ta jejich, také atraktivní doprovodné programy. V podobě prezentačních přednášek, ukázek ze zákulisí čilé vědecké činnosti na vysokých školách (Věda pro život), akce Pojďme si hrát s technikou i programu i programu na podporu studia v zahraničí (Tailor-Made Study Abroad). Vše podpoří kvalitní poradenský servis v pavilonech G1 a G2, jenž návštěvníky za pomocí nejen tištěného katalogu, ale i informačních bulletinů pro pedagogy a výchovné poradce navede ke stánkům, kde je nabízeno právě to, oč se zajímají.

Gaudeamus si za 20 let existence získal takové postavení, že mohl expandovat i mimo Brno, zvolené původně pro nejlepší dostupnost jak studentů středních škol, tak všech vystavujících subjektů. Přesto zkušenosti ukázaly na zvláštní potřebu návštěvníků z českých krajů, a tak se Gaudeamus v závěru ledna 2014 už posedmé uskuteční v Praze. Letos navíc na počátku října zažil premiéru v Nitře, ale zdá se, že na Slovensku si přece jen prioritní postavení dále podrží podobný veletrh Akadémia & VAPAC pořádaný v Bratislavě. A to nejen pro sedmnáctiletou tradici, podstatně vyšší návštěvnost a situování přímo ve slovenské metropoli.

Ale vraťme se k veletrhu Gaudeamus Brno. Slezská univerzita (SU) v Opavě se ho účastní od 2. ročníku, který proběhl v roce 1995. Mezi jeho pamětníky patří také Mgr. Jorga Kunčíková, vedoucí studijního oddělení Filozoficko-přírodovědecké fakulty, jež o něm po jeho skončení (konal se ve dnech 18. - 21. října) informovala další členy akademické obce SU. „Náš stánek nešlo minout, byl umístěn na samém počátku prohlídkové trasy,“ uvedla tehdy a ocenila jeho výtvarné řešení vytvořené Vojtěchem Bartkem z Institutu tvůrčí fotografie. Možnosti studia na SU pak při samostatné přednášce představil PaedDr. Jiří Mezulánek, CSc., proděkan pro studijní záležitosti Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné. Při návštěvě stánku se mohli zájemci seznámit i se studijní literaturou, sborníky a skripty pedagogů působících na SU.

„Největší pozornosti se těšily humanitní obory - knihovnictví, česká literatura, středověká archeologie a cizí jazyky. Do povědomí veřejnosti rychle pronikl i tehdy nově otevřený obor Veřejná správa a regionální politika,“ zaznamenala - ještě pod dívčím jménem Suková - Mgr. J. Kunčíková a premiérovou účast SU zhodnotila jako užitečnou. „Ačkoliv naše univerzita fakticky existuje teprve pět let, veletrh ukázal, že své místo si již mezi studenty i odbornou veřejností našla a rozhodně se mezi mnohými tradičnějšími vysokými školami netratila,“ uvedla a dala tím doporučení k dalším účastem SU na podobných prezentačních akcích.

Od té doby proto výstavní stánek SU v Brně nikdy nechyběl. Postupem času se samozřejmě proměnil, opustil ideu otevřené galerie a přizpůsobil se novým trendům prezentační práce. Podstatně, více než dvojnásobně, se zvětšila plocha, na níž se SU prezentuje. „Velikostí se řadíme ke středním stánkům a úrovní prezentace dokonce do lepšího středu,“ potvrzují ti, kdo se na přípravě expozic nejdéle aktivně podílejí, případně v nich zajišťují informační služby. Mezi zástupci součástí je v tomto ohledu rekordmankou Fany Kochanová ze studijního oddělení karvinské fakulty. „Počátky naší brněnské účasti lze se současností samozřejmě jen těžko srovnávat, vždyť přímo úměrně s tím, jak postupně rostl počet posluchačů a studijních oborů a zvyšovala se kvalita zázemí jednotlivých součástí a celé univerzity, stejně dopředu šel též vývoj prezentační práce. Posun je i tady zcela jednoznačný,“ říká F. Kochanová.

SU se tedy k veletrhu Gaudeamus Brno přihlásila hned od počátku a patří mezi ty vystavující subjekty, jimž se daří naplňovat myšlenku duchovního otce této velké prezentační akce prof. Ing. Jana Maxmiliána Honzíka, CSc., z VUT. „Dnes to mohu prozradit, měli jsme ambice, aby se Gaudeamus jednou stal konkurenceschopný mezi podobnými událostmi pořádanými v zahraničí už v době, kdy jsme dělali první krůčky. Podařilo se, plní své poslání, přívlastek evropského veletrhu pomaturitního a celoživotního vzdělávání mu sluší a o jeho budoucnost nemám žádné obavy,“ konstatuje s radostí prof. J. M. Honzík.