Dvacetiletí Rakouské knihovny v Opavě připomene výstava, autorské čtení i vystoupení pěveckého sboru

středa 6. listopadu 2013 8:18

2013-11-06 rakouska knihovna1Dvě desetiletí existence Rakouské knihovny v Opavě zhodnotí účastníci slavnostního setkání, které Slezská univerzita připravuje na 20. listopadu. V prostorách Domu umění si její vedoucí činitelé a přizvaní hosté připomenou, že vznik Rakouské knihovny na akademické půdě lze řadit k nejvýznamnějším počinům počáteční etapy rozvoje nové vysoké školy.

Vedle plnění základního poslání, tedy práce se stále se rozšiřujícím fondem a jeho trvalým zpřístupněním uživatelům z řad studentů a pedagogů, a to nejen ze Slezské univerzity (SU), ale rovněž z jiných vzdělávacích institucí regionu a pochopitelně i široké veřejnosti, vykazuje Rakouská knihovna v Opavě k dnešku na šest desítek veřejných akcí v podobě setkání s literárními tvůrci a jejich díly, přednášek, koncertů a výstav, jejichž protagonisty se stala plejáda umělců a vědců. Mnozí z nich významně obohatili kulturní život sídelního města SU a posílili jeho vazbu na Rakouské kulturní fórum v Praze jako nástupce původního Rakouského kulturního institutu, Velvyslanectví Rakouské republiky v ČR a v neposlední řadě Spolkové ministerstvo pro evropské a zahraniční záležitosti Rakouské republiky.

Přímo na SU pak z dlouholetých aktivit Rakouské knihovny v Opavě nejvíce těží ta odborná pracoviště, jež jsou zaměřena na výuku, vědu a výzkum ve společenskovědních disciplínách. Prvořadě k nim patří oddělení germanistiky Ústavu cizích jazyků Filozoficko-přírodovědecké fakulty (FPF) a Ústav historických věd, jehož pracovnice doc. PhDr. Marie Gawrecká, CSc., je od samotných počátků pověřena odborným vedením Rakouské knihovny, jak to v minulosti vyplývalo též ze skutečnosti, že zastávala post proděkana FPF pro vědu a zahraniční styky. I toto oddělení děkanátu FPF se na služby Rakouské knihovny, především při pravidelném zajišťování recipročních výměnných pobytů v rámci vzdělávacích programů, do nichž je SU zapojena, a dalších kontaktů s rakouskými partnery může plně spolehnout.

Správkyní fondu Rakouské knihovny v Opavě je od jejího vzniku Zlatuše Vlhová, pracovnice Univerzitní knihovny SU, v jejíž náplni je též péče o Německou knihovnu v Opavě, získanou pro SU v roce 1997. Rakouská knihovna v Opavě, jedna ze sedmi v naší zemi (nejstarší z nich začala fungovat v listopadu 1990 v Brně, a to zásluhou Ústavu germanistiky, nordistiky a nederlandistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity) pečuje v současnosti o 7,5 tisíce svazků a audiovizuálních dokumentů, k dispozici jsou v ní také periodika, jež lze využívat k prezenčním zápůjčkám.

Slavnostní setkání v refektáři Domu umění zahájí doc. M. Gawrecká, o významu Rakouské knihovny v Opavě z pohledu SU promluví její rektor prof. PhDr. Rudolf Žáček, Dr., na jehož vystoupení zareagují přítomní zástupci rakouské strany. Poté bude rakouskou lektorkou oddělení germanistiky Ústavu cizích jazyků FPF Mag. Christinou Breitegger představena spisovatelka Andrea Grill. Absolventka studia biologie, italštiny, španělštiny a lingvistiky na univerzitách v Salcburku, v Soluni a v Tiraně, vědecká pracovnice (doktorát získala v roce 2003 za práci o evoluci motýlů, které zkoumala na Sardinii), překladatelka a autorka vlastních literárních děl (např. romány Der gelbe Onkel. Ein Familienalbum, 2005; Tränenlachen, 2008; Das Schöne und das Notwendige, 2010; sbírka básní Happy Bastards, 2011) se v další části programu ujme autorského čtení, po němž jubileum Rakouské knihovny v Opavě pozdraví Komorní pěvecký sbor SU.

O závěr setkání se postará vernisáž výstavy „Opava – Vídeň v dlouhém 19. století“, kterou uvede její autor doc. PhDr. Pavel Šopák, Ph.D., z Ústavu historických věd FPF. Souvislostmi spojení Opavy s Vídní se zabývá i monografie Martina Pelce, Pavla Šopáka a Hany Šústkové s podtitulem „Měšťanská kultura 19. století mezi periférií a centrem“ vydaná v roce 2011 jak zásluhou řešení výzkumného záměru Slezsko v dějinách českého státu, tak projektu Opava - Vídeň 1800 - 1918: kultura, civilizace a identita mezi regionem a metropolí, který zastřešil program Podpora vědy a výzkumu v Moravskoslezském kraji 2010.

Na obálce monografie je symbolicky zobrazen historický kilometrovník ze Severního nádraží (dnes Opava-východ) s nápisem 290 Kilom nach Wien. „Kilometrovník zůstává dále stát na okraji města, aby ukazoval konstantní číselně vyjádřenou vzdálenost od vídeňského centra, byť ta mentální a sociální se mezitím radikálně změnila, možno říci zvětšila. Ačkoliv tuto dilataci nelze změřit, neboť mentální prostor není dimenzí ‚skutečných‘ vzdáleností, nýbrž vzdáleností hodnotových, doufáme, že jsme byli schopni ji alespoň zčásti osvětlit,“ říkají v závěru autoři publikace. Duchovní spřízněnost ČR s jeho jižním sousedem ale v posledních 20 letech v Opavě připomíná především Rakouská knihovna, v prostorách budovy FPF na Masarykově ulici oficiálně otevřená 18. října 1993.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015