Být kolegou Ing. Jaromíra Sýkory, CSc., chutnalo stejně dobře jako jím vlastnoručně uvařený grenadýrmarš

čtvrtek 14. listopadu 2013 7:19

2013-11-14 sykora muDruhou sedmičku k číslici označující jeho věk už k našemu hlubokému zármutku Ing. Jaromír Sýkora, CSc., nepřidá. Jen málo chybělo, aby to mohl 24. listopadu udělat, ale osud rozhodl jinak; pouhých 12 dnů před tímto datem nás dlouholetý, optimismus vždy štědře rozdávající a povzbuzením pro druhého nikdy nešetřící kolega z Matematického ústavu opustil.

Kdo by ho na Slezské univerzitě (SU) neznal! Vždyť pracovní kontakty s ní navázal hned zkraje devadesátých let. Definitivně se pak Ústavu matematiky Filozoficko-přírodovědecké fakulty upsal v roce 1998, když si za hlavní cíl stanovil posílení výuky oboru Matematické metody v ekonomice. Měl k tomu všechny předpoklady. Původní profesí zámečník centrální údržby ve Vítkovických železárnách v Ostravě se vypracoval absolvováním střední strojnické průmyslovky, tehdy organizované Ministerstvem pracovních sil, a dále studiem Slovenské vysoké školy technické v Bratislavě, které v oboru strojní technologie ukončil v polovině šedesátých let. Ale ani potom se s dosaženým vzděláním nespokojil a v roce 1969 završil postgraduální studium operační analýzy na Vysokém učení technickém v Brně. Kandidaturu si odbyl na Vysoké škole báňské v Ostravě, kde se popral s odvětvovými ekonomikami; titul kandidáta věd mohl za své jméno připisovat od roku 1980.

Aktivní roky prožil v Ostroji, Braneckých železárnách a zvláště v opavských Početnických a organizačních službách, kde jich bylo celkově 24, během nichž prošel od vedoucího projekce až k sedmiletému ředitelování. Následovala praxe na pracovištích Ministerstva zdravotnictví, a to v centru medicíny katastrof a na postu vedoucího oddělení krizového plánování. A tak se nelze divit, že nedlouho po transformaci fakultního Ústavu matematiky v samostatnou součást SU, tedy Matematický ústav (MÚ), přišel v roce 1999 s ideou nového studijního oboru, jenž by reagoval na aktuální požadavky společenské poptávky po velkých povodních.

Krizové řízení v extrémní rovině přežití se mu nakonec stalo velkým koníčkem. Jak přípravou akreditace, tak rozvojem oboru Aplikovaná matematika pro řešení krizových situací, prvním svého druhu na českých vysokých školách, byl maximálně zaujat. Jemu, ale též příbuznému oboru Matematické metody v ekonomice se jako jejich garant snažil dávat úplně všechno. Stal se autorem řady pomocných učebních textů, permanentně obnovoval čilé osobní kontakty s mnoha partnery, k nimž vedle četných univerzitních pracovišť (v Ostravě, Brně, Českých Budějovicích a v Žilině) patřila také ministerstva (vnitra, obrany a zdravotnictví).

Svým nadšením dovedl Ing. J. Sýkora, CSc., nadchnout i jiné. Přesvědčil je jak o schopnosti komunikovat s mladými, tak připravenosti a nadstandardní ochotě demonstrovat praktické jednání v mezních situacích. Dokud mu to zdraví umožňovalo (pracovní poměr na SU musel z důvodu vážných zdravotních těžkostí ukončit v létě 2010), nikdy na letních kurzech přežití, které se od počátku minulého desetiletí postupně konaly nejprve přímo na okraji vojenského výcvikového prostoru Libavá a poté na březích Slezské Harty a v Budišově nad Budišovkou, nechyběl. A uměl pokaždé zařídit, aby ani jejich účastníkům nic potřebného pro tuto fyzicky náročnou formu praktické výuky nechybělo. Za finančně výhodným pořízením potřebného vybavení dokázal sjezdit stovky kilometrů.

Jeho velkou vášní byla příprava jídla pro sebe i druhé v improvizovaných podmínkách. Když po návratu ze 24hodinového pochodu terénem s vysílačkou na zádech a spojeného s nočním bivakováním ve volné přírodě nečekaně selhala v základním táboře polní kuchyně, nahradila ji jeho vynalézavost, operativní myšlení a jednání, zkrátka právě to, co chtěl probudit u svých posluchačů. Sýkorův grenadýrmarš se stal vyhlášeným a koho na něj pozval, ten se mohl cítit opravdu poctěn. Také jemu se na akademické půdě pocty právem dostalo, když na výjezdním zasedání pracovníků MÚ v Jeseníkách převzal na počátku května 2008 z rukou prorektora doc. RNDr. Františka Koliby, CSc., Stříbrnou medaili SU. Na návrh vedení MÚ a se souhlasem jeho vědecké rady mu byla rektorem SU udělena v souvislosti s odchodem z funkce vedoucího oddělení aplikované matematiky, kterou zastával plných devět let.

Jaromír Sýkora už na MÚ nepřijde, neosloví svým typickým „vydržať“ všechny ty, kdo do budovy Na Rybníčku chodí za ranního kuropění. Mezi lidmi nečinil rozdílu a vážil si stejně každého, kdo ke své práci přistupoval odpovědně a s invencí. Byl kolegou v tom nejlepším slova smyslu, člověkem, z jehož obrovských zkušeností jsme často a s velkou vděčností čerpali. Na SU tedy v těchto smutných okamžicích, kdy se s ním loučíme, neznám nikoho, kdo by si na něj v dobrém nevzpomněl. Jeho silný lidský i profesní odkaz zůstane v našich myslích i srdcích natrvalo zaznamenán. Jaromíre, děkujeme.