Konferenci karvinské katedry práva podle očekávání dominovala rozprava o novém občanském zákoníku

pátek 15. listopadu 2013 11:15

2013-11-15 konference pravoSice v komorním složení, zato v kvalitním obsazení se k dlouhodobě vymezenému tématu, jež ovšem nevylučuje ani diskusi k jiným aktuálním a naléhavým problémům, na katedře práva Obchodně podnikatelské fakulty (OPF) v Karviné 14. listopadu sešli čeští a slovenští účastníci 7. konference Právo v podnikání vybraných členských států Evropské unie.

Jednání nechybělo výrazné zastoupení zahraničních hostů z Obchodní fakulty Ekonomické univerzity (EkU) v Bratislavě, která pro pořádající karvinské pracoviště představuje vedle Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze nejvýznamnějšího partnera. Post vedoucího katedry obchodního práva Obchodní fakulty EkU zastává doc. JUDr. Mikuláš Sabo, CSc., výrazná osobnost stojící u mladé tradice odborných setkání na OPF od počátku a spolu s doc. JUDr. Zbyňkem Švarcem, Ph.D., z katedry podnikového a evropského práva Fakulty mezinárodních vztahů VŠE ji rovněž zaštiťující.

Doc. M. Sabo se navíc na OPF těší vysoké autoritě také proto, že v současnosti jako školitel vede hned dvě doktorandky, které se konference zúčastnili. Mgr. Danuta Duda, absolventka Jagellonské univerzity v Krakově, teď působí přímo na katedře práva a její disertace nese téma Analýza otevřených problémů spojených s uplatňováním zákona o veřejných zakázkách (v programu jednání zazněl její referát Analýza změn v zákoně Prawo zamówień publicznych Polské republiky v souvislosti s postupem při zadávání veřejných zakázek), Ing. Gabriela Kawuloková pak pracuje na disertaci Právní a ekonomické aspekty živnostenského podnikání v podmínkách ČR a SR. Není tedy divu, že rovněž o ouverturu konference se 13. listopadu postarala přednáška, v níž doc. M. Sabo pro více než čtyři desítky posluchačů zejména oboru Veřejná ekonomika a správa provedl komparaci aktuálního legislativního prostředí v ČR a SR ve vztahu k veřejným zakázkám. Jeho výklad se stal též podporovanou aktivitou projektu Inovace studijních programů na OPF řešitele Ing. Dominika Vymětala, DrSc.

Jak se dalo předem očekávat, nezůstala tentokrát problematika práva v podnikání vybraných členských států EU jediným dominantním tématem konference. Velmi významně, jak to její organizátoři ostatně avizovali, mu konkurovaly pohledy českých účastníků jednání na nový občanský zákoník (OZ). Jemu se už v úvodním vystoupení věnoval doc. Z. Švarc. Z hlediska jeho aplikace v praxi označil změny, které přináší, za převratné. „Prosazování ducha zákona však vidím jako běh na dlouhou trať,“ uvedl doc. Švarc poté, kdy se snažil hledat odpovědi na vznesené otázky o vztahu nového zákoníku k našemu právnímu klimatu, o jeho postavení v procesu snah o oddělení soukromého a veřejného práva, o jeho vlivu na současné pojetí obchodního práva, o relativitě nutnosti terminologických změn a v neposlední řadě i o tom, jak na něj bude reagovat teorie práva.

Už samotná rozprava k tomuto zamyšlení ukázala, že by vystačila na samostatnou konferenci. Proto PhDr. Marie Sciskalová, Ph.D., vedoucí katedry práva OPF, jako moderátorka požádala o prioritní naplnění stanoveného programu, v němž přišla řada na vystoupení pracovníků katedry obchodního práva Obchodní fakulty EkU. JUDr. Dušan Holub, PhD., se v něm zabýval závěrečnému zhodnocení tříletého projektu, který posuzoval legislativu PPP (Public Private Projects) projektů v SR, JUDr. Mária Vetráková, PhD., připravovanými změnami vyvlastňovací legislativy v zemi našich východních sousedů.

K novému OZ vrátil pozornost účastníků jednání Mgr. Bc. Jiří Krupka, doktorand Právnické fakulty Univerzity Karlovy působící v a. s. Škoda Transportation, když se na základě svých profesních zkušeností vyjádřil jak k problematice předběžných dohod, tak předsmluvní odpovědnosti. Na něj navázal pohled, o nějž se ve smyslu naplnění či nenaplnění sloganu OZ jako „zákona pro život a zákona inspirovaného životem“ podělil JUDr. Jaromír Richter z hostitelského pracoviště. „Jeho největší pozitivum vidím v komplexní úpravě soukromého práva,“ konstatoval a na druhé straně upozornil na diskutabilní rozsah a srozumitelnost našich norem přispívajících k obtížné vymahatelnosti práva. „Dobu 11 let, po níž byl občanský zákoník připravován, nepovažuji za extrémně dlouhou. Uvědomme si, že rakouský občanský zákoník, počtem paragrafů o polovinu menší, se chystal šest desítek let,“ porovnal dr. J. Richter.

O závěrečné vystoupení na téma stížností účastníků správního řízení ve veřejné správě se postarala JUDr. M. Sciskalová. Z konference bude opět vydán sborník v elektronické podobě, v němž se objeví též příspěvky dalších, kteří se z účasti na jednání na poslední chvíli pro jiné naléhavější povinnosti omluvili. Katedra práva se ale může vykázat rovněž tištěnými výstupy, mezi nimiž zatím poslední představuje vědecká monografie Právní aspekty podnikání vydaná M. Sciskalovou a kolektivem autorů v loňském roce. Už názvem naznačenou problematiku se ve vybraných oblastech podnikání snaží postihnout v České, Slovenské a Polské republice.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015